PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

Nejlepší tipy pro tvorbu skvělých portrétů

Zlepšete své dovednosti fotografování portrétů pomocí našeho obsáhlého seznamu nejlepších tipů a technik.
Portrét usmívající se ženy, která sedí vedle modré a akvamarínové kachlové mozaiky. Na pozadí je jasně modrá obloha a palmy. Pořízeno objektivem Canon RF 28mm F2.8 STM.

Skvělá portrétní fotografie vyžaduje kombinaci dovedností. Existuje mnoho proměnných, včetně zajištění správného osvětlení, přiblížení fotoaparátu, dostatečné rychlosti a výběr nejlepší technologie vhodné pro daný úkol. Každý z fotoaparátů nabízí své výhody pro fotografování portrétů, ať už si vybíráte plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát, jako například Canon EOS R8, umožňující výkon s nekompromisní rychlostí a kvalitou, nebo bezzrcadlový fotoaparát APS-C, jako je EOS R50, který má menší velikost a nižší hmotnost.

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou pořizovat lepší portréty bez ohledu na fotoaparát, který plánujete použít – ať už se jedná o fotografování módních portrétů, přátel, rodinných příslušníků, zajímavých osob, které potkáte na ulici, nebo dokonce domácích mazlíčků.

Použijte správný objektiv, s nímž portrétované osoby vyniknou

Portrét ženy s kloboukem stojící na pláži. Pořízeno objektivem Canon RF 16mm F2.8 STM.

Vyberte správný portrétní objektiv pro danou kompozici: Delší ohniskové vzdálenosti pro záběry hlavy nebo široké úhly pro portrét, který také zahrne celou scénu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 16mm F2.8 STM při nastavení 1/250 s, f/2,8 a ISO 200.

Žena schází po točitém schodišti a dívá se do fotoaparátu.

Kromě výběru správné sady pro svůj snímek můžete ke kompozici použít rekvizity a okolí, například toto schodiště krásně doplní váš objekt v záběru. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R5 s objektivem Canon RF 135mm F1.8L IS USM při nastavení 1/60 s, f/1,8 a ISO 1600.

Při fotografování s fotoaparátem Canon EOS, který používá vyměnitelné objektivy, ať už se jedná o fotoaparát APS-C, jako je Canon EOS R50, EOS R10 nebo EOS R100, nebo plnoformátový model, jako je Canon EOS R8 nebo EOS RP, pomůže oddělit fotografovaný objekt od pozadí výběr objektivu s minimální clonou, jako je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 IS MACRO STM nebo RF 50mm F1.8 STM. Pokud chcete z vysokých světelností vytěžit maximum, použijte režim priority clony (Av) nebo ruční režim (M). S udržením expozice ve správných mezích by pak mělo pomoci automatické nastavení citlivosti ISO.

Objektivy Prime s ohniskovou vzdáleností 50 až 100 mm jsou díky nízkému zkreslení ideální pro fotografování nádherných portrétů. Pokud místo objektivu se zoomem použijete standardní nebo širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako je Canon RF 28mm F2.8 STM nebo RF 35mm F1.8 IS MACRO STM, budete se muset k objektům přiblížit a komunikovat s nimi. Menší objektiv navíc nebude působit tak hrozivě.

Můžete také použít objektivy se zoomem, jako je Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM nebo RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Objektivy, jako je Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM nebo RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, jsou neuvěřitelně všestranné, protože vám poskytnou možnost pořídit všechny vaše portréty s různými ohniskovými vzdálenostmi. Až budete ovládat základní objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, můžete se začít poohlížet po objektivu se širokým rozsahem zoomu, jako je Canon RF 24-105 F4L IS USM, který je díky své interní stabilizací obrazu skvělý pro fotografování z ruky, což vám umožní pohybovat se kolem objektu a měnit ohniskové vzdálenosti pro dosažení různých efektů. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti, který sahá až k hodnotám teleobjektivů, vytvoří lichotivé portréty a maximální vzdálenost 105 mm se skvěle hodí pro záběry zblízka.

Teleobjektiv se zoomem, jako je Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM nebo RF 70-200mm F4L IS USM, je skvělý pro fotografování přirozeně vypadajících portrétů s lichotivou ohniskovou vzdáleností 85 mm a následným přiblížením. Lze tak kreativně zachytit detail očí i jiné detaily.

Pokud s výběrem objektivu potřebujete pomoci, praktický nástroj vyhledávač objektivů Canon přizpůsobí doporučení na základě vašeho fotoaparátu, žánru, který chcete fotografovat, a na základě vlastností, na nichž vám nejvíce záleží.

Osvojte si náročné světelné podmínky

Fotografování portrétů v noci může být ošemetné. Při nedostatku světla se totiž zřejmě neobejdete bez blesku. Okolní světlo ale dokáže portrétům dodat nezaměnitelnou atmosféru a vyplatí se ho při fotografování využít. Plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát Canon, jako je Canon EOS R6 Mark II, který je vybaven systémem zaostřování Dual Pixel CMOS AF II, dokáže automaticky zaostřit při hodnotě až -6,5 EV, což vám často umožňuje fotografovat bez blesku i za slabě osvětlených podmínek.

Pokud používáte blesk, bude vše jednodušší s režimem Noční portrét, který je součástí většiny fotoaparátů Canon EOS, včetně modelů Canon EOS R100, EOS R8EOS RP, protože se tak změní nastavení fotoaparátu. Hlavní objekt osvítí buď vestavěným bleskem, nebo bleskem Speedlite připevněným na sáňkách pro příslušenství a současně dá okolnímu světlu dost času na to, aby vykreslilo scénu. Toho fotoaparát dosáhne tím, že sníží rychlost závěrky a automaticky upraví časová nastavení blesku. Nasměrujte fotografovanou osobu tak, aby ji spíše než okolní světlo osvětloval blesk. A pak použijte stativ, který zamezí rozhýbání fotoaparátu.

Příliš mnoho světla může zvýšit kontrast portrétu nad ideální hranici. Při fotografovaní v jasném protisvětle se může hodit blesk. Buď nasaďte blesk Speedlite, například Canon Speedlite EL-100, na sáňky pro příslušenství, nebo pro jednotlivé snímky použijte vestavěný blesk fotoaparátu. Fotoaparát vyváží denní světlo a blesk a vytěží z jejich kombinace mnohem působivější snímky, na kterých budou fotografovaná osoba i pozadí dokonale osvětleny.

Fotografování venkovních a ekologických portrétů může také znamenat práci se silnými nebo obtížnými světelnými podmínkami. Pokročilé objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako jsou Canon RF 50mm F1.8 STM, RF 85mm F2 MACRO IS STMRF 24mm F1.8 MACRO IS STM, nabízejí vyšší stupeň optické kvality, výkonu a flexibility při fotografování za špatných světelných podmínek. Díky širší cloně se ke snímači dostane více světla, což vám umožní fotografovat za horších světelných podmínek, aniž by byla ohrožena kvalita obrazu. To je ideální při fotografování portrétů v prostředí špatně osvětlené továrny nebo v uměleckém ateliéru. Jejich širší clony také umožňují mělčí hloubku ostrosti, což pomáhá vytvořit plynule rozostřené pozadí a prvky bokehu, které dají vyniknout fotografovanému objektu v nepřehledném prostředí.

Mnoho objektivů s bajonetem RF také disponuje pokročilejší vnitřní optikou a má vnější povrchovou úpravu. To pomáhá omezit optické vady a odlesky a umožňuje fotografování ostrých, jasných a zřetelných portrétů v exteriéru. Zachytí každý detail objektu v jeho okolí.

Při použití automatizovaných nebo poloautomatizovaných režimů snímání, jako je priorita clony (Av), nebo při použití automatické citlivosti ISO se pomocí kompenzace expozice můžete rychle přizpůsobit náročnému nebo proměnlivému světlu. Pojem kompenzace expozice může znít složitě, ale představuje jednoduchý způsob, jak zesvětlit nebo ztmavit některé části fotografie. Užitečná je zejména pro zachycení světlých tónů pleti, aby vaše objekty nevypadaly vybledle, nebo pro zachycení tmavších tónů pleti, u kterých chcete dosáhnout přirozeného vzhledu. Téměř všechny fotoaparáty Canon obsahují nastavení kompenzace expozice. Potřebné informace naleznete v příručce.

Procvičujte přirozené fotografování

Usmívající se dítě v obývacím pokoji sahá po fotoaparátu.

Při fotografování se snažte, abyste u objektu udrželi zájem a pohodu. Díky tomu dosáhnete přirozenějších snímků. Dopomůže vám k tomu objektiv s malým profilem, protože pro fotografovaný objekt nebude tak zastrašující jako nějaký větší model. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF 16mm F2.8 STM při nastavení 1/100 s, f/3,5 a ISO 1600. © Gary Morrisroe

Spoustu fotoaparátů Canon, jako je Canon PowerShot G1 X Mark III, EOS R100 nebo EOS R8 můžete ovládat na dálku pomocí připojení Wi-Fi a chytrého telefonu s aplikací Canon Camera Connect.

U některých modelů můžete navíc na dálku sledovat živý náhled, jako byste se dívali přes hledáček, a poté snímek pořídit pouhým klepnutím na displej telefonu. Umístěte fotoaparát na rovný povrch a poté na smartphonu sledujte živý náhled a v pravou chvíli pořiďte snímek. Když se nebudete na danou osobu dívat přímo skrz hledáček, snáze se při fotografování uvolní.

Chcete-li zachytit přirozeně vypadající nearanžované portréty, pořiďte několik snímků předtím, než je objekt připraven na pózování před fotoaparátem, a několik snímků poté. Lidé se budou cítit uvolněněji a vy s mnohem větší pravděpodobností zachytíte jejich přirozený úsměv nebo rozpustilý dětský pohled stisknutím tlačítka spouště, když to od vás neočekávají. Pokud používáte bezzrcadlový fotoaparát, jako je Canon EOS R6 Mark II, můžete dokonce použít elektronický režim závěrky a fotografovat potichu. Pokud je fotoaparát vybaven režimem série snímků nebo režimem kontinuálního snímání, vyzkoušejte jej. Můžete také použít objektiv se zoomem a fotografovat z větší vzdálenosti, aby portréty vypadaly méně nucené a přirozeněji.

Požádejte rodinu nebo přátele, aby vám pózovali a vy si mohli fotografování procvičit. Pokud chcete fotografovat portréty neznámých osob, požádejte je o svolení. Touto žádostí jim často polichotíte a navíc získáte určitý čas pro nastavení záběru.

Experimentování s autoportréty představuje dobrý způsob, jak se seznámit s nastavením fotoaparátu a styly kompozice.

Vyprávějte příběh osoby tím, že ji vyfotografujete v kontextu

Nevěsta oblečená v tradičním sárí a ozdobená zlatými šperky a hennou na ruce.

Pokud chcete do širokoúhlých portrétů zahrnout kontext, myslete na to, kde se nacházíte. Než začnete fotografovat, podívejte se na pozadí a dávejte pozor, abyste se vyhnuli rušivým prvkům. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 28-70mm F2L USM při nastavení 70 mm, 1/1 000 s, f/2 a ISO 1600. © Sanjay Jogia

Portrét usmívajícího se stánkaře s uvázaným šátkem a vínovou zástěrou, který stojí vedle svého zboží.

Tento snímek muže u stánku na farmářském trhu v Bathu je typickým příkladem poskytování kontextu při fotografování portrétů – další tipy a informace naleznete v našem průvodci fotografováním portrétů lidí v jejich prostředí. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/60 s, f/2,8 a ISO 160. © Julian Love

Portrét osoby v jejím obvyklém prostředí vypráví větší část příběhu, než dokáže prostý snímek obličeje a hlavy. Můžete například použít širokoúhlý objektiv, jako je Canon RF 16mm F2.8 STM, RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM nebo RF 28mm F2.8 STM, a vyfotografovat šéfkuchaře v kuchyni nebo farmáře na poli plném krav. Nebo proč nevyfotografovat přítele hudebníka na rozmazaném pozadí interiéru obchodu s kytarami? Přemýšlejte o tom, co chcete mít na pozadí fotografie a proč. Cílem je pořídit snímek, který bude vizuálně silný, aby přidal významovou rovinu a povzbudil diváky, aby se chtěli dozvědět více.

Zachyťte svůj styl na sociálních sítích

Portrét ženy sedící na podlaze před pozadím s korálky. Žena se usmívá do fotoaparátu umístěného na dřevěném stole před ní.

Zachování konzistentní palety barev a stylu úprav napříč kanály sociálních médií dodá vašemu obsahu soudržnější a profesionálnější vzhled.

Při vytváření módních portrétů pro sociální média je klíčové porozumět svému publiku. Přizpůsobte si své snímky tak, aby odrážely styl, kterým se vašim sledujícím líbí nejvíce, například vintage nebo moderní. Přirozené světlo je v těchto situacích vaším nejlepším přítelem, protože na objekty vydává jemnou a lichotivou záři. Zaměřte se na zlatou hodinu krátce po východu slunce nebo těsně před západem slunce a zaujměte přirozenou pózu. Je důležité nechat vyniknout svou osobnost, proto svým chováním projevte, kdo jste a co představuje váš módní styl.

U trendů jako je „Outfit of the Day“ (#OOTD), jsou důležité drobné detaily. Ujistěte se, že oblečení je čisté, dobře vyžehlené a doplňky jsou vhodně zvoleny. A pozadí vybírejte s rozvahou. Mělo by doplňovat váš outfit, ne s ním soupeřit.

Důležitá je také důslednost při úpravách. Pamatujte: myslete nejen na tento jeden obrázek, ale také na to, jak bude vypadat úvodní stránka vašeho kanálu. Snažte se zachovat ucelený vizuální kanál. Váš profil díky tomu vynikne. Koneckonců, sociální média nejsou jen o zveřejňování příspěvků, ale také o zapojení ostatních. Po zveřejnění snímků komunikujte se svými sledujícími. Sledujte influencery a módní ikony, abyste se mohli přizpůsobit rychle se měnícím trendům na sociálních sítích. Pamatujte, že vaše módní portréty nejsou jen ukázkou oblečení. Sdílíte také část své osobnosti. Další informace o tom, jak konzistentně zachytit osobitý styl, najdete v našem průvodci estetickými fotografiemi.

Experimentujte a vzepřete se konvencím

Černobílý snímek shora, na kterém matka s dítětem čtou knihu. Dítě se dívá nahoru do fotoaparátu a natahuje se dopředu, aby otočilo stránku.

Experimentujte se svými portréty pomocí různých nastavení stylů Picture Style. Tento černobílý snímek je stejně výrazný a poutavý jako jeho barevný protějšek, ne-li více. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 50mm F1.2L USM při nastavení 1/1 250 s, f/2,2 a ISO 1000. © Helen Bartlettová

Portrét ženy z profilu, která má tmavou červenou rtěnku a dívá se směrem k fotoaparátu. Za ní visí provázky s rozmazanými světélky.

Zamyslete se nad tím, jak vám nastavení fotoaparátu, například expozicehloubka ostrosti, pomohou dosáhnout požadovaného výsledku. Nebojte se experimentovat a hrát si s tímto vzhledem a získat různé efekty. Můžete do snímku dokonce zkusit přidat efekt bokeh, a dodat tak snímku dynamický prvek, jako je tomu u světel zde. Kdyby portréty každého fotografa vypadaly stejně, svět by byl nudným místem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Kromě úpravy nastavení fotoaparátu existují některé jednoduché způsoby, jak zatraktivnit portrétní snímky a zajistit, aby zapůsobily. Můžete požádat fotografovanou osobu, aby se místo pohledu do fotoaparátu podívala pryč, například na něco v záběru nebo v dálce. Nebo zkuste objekt vyfotit shora pomocí štaflí. Můžete se zkusit ohnout a fotografovat z úrovně pasu. Porušte pravidla pro výběr kompozice tím, že váš objekt zcela vyplní střed záběru. Nebo zkuste využít protisvětlo, stíny a nízké rychlosti závěrky k přidání atmosféry do portrétů.

Můžete si dokonce vytvořit vlastní domácí studio, abyste mohli experimentovat s různými technikami nebo zjistit více o tvorbě vlastních kreativních nastavení pro portréty*. Cílem je experimentovat, učit se a získat výsledky, se kterým budete spokojeni.

Napsali Peter Wolinski, Tamzin Wilks a Jeff Meyer

*K dispozici pouze v angličtině.

Související produkty

 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R8

  Vstupte do světa plnoformátové fotografie a filmy a uskutečněte své tvůrčí ambice.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R50

  S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R100

  Vytvářejte dokonalé vzpomínky ve vynikající kvalitě pomocí tohoto intuitivního fotoaparátu EOS R, který je vždy připraven.
 • OBJEKTIVY CANON

  RF 28mm F2.8 STM

  Tenký, lehký a plochý „pancake“ objektiv pro fotografování na cestách a na ulici s univerzální ohniskovou vzdáleností 28 mm a vysokou světelností f/2,8.
 • Objektivy typu RF

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Makroobjektiv s ohniskovou vzdáleností 35 mm a vysokou světelností F1,8 pro širokoúhlou perspektivu, zaostřování zblízka a hybridní IS.
 • Standardní objektiv

  RF 50mm F1.8 STM

  Kompaktní, tichý a lehký 50mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, bajonetem RF a vysokou světelností f/1,8 je ideální pro uskutečňování vašich kreativních vizí.
 • Objektivy typu RF

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Všestranný objektiv RF 85mm F2 MACRO IS STM nabízí v kompaktním a lehkém těle více detailů při snímání na blízko i stabilizátor obrazu v rozsahu 5 EV.
 • Teleobjektiv se zoomem

  RF 70-200mm F4L IS USM

  Teleobjektiv se zoomem RF 70-200mm F4L IS USM je nezbytný, kompaktní a lehký a nabízí kvalitu řady L. Je proto dokonalým pomocníkem při pořizování cestovních či sportovních fotografií, portrétů nebo snímků přírody.
 • Související články

 • PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

  Nejlepší základní výbava pro portréty

  Fotoaparáty a objektivy pro každý typ portrétní fotografie.

 • PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

  Vylepšete svá selfie

  TikTokerka Nina Collinsová vysvětluje, jak doma fotografovat autoportréty tvůrčím způsobem.

 • FOTOGRAFOVÁNÍ DĚTÍ

  Tipy pro fotografování dětí

  Udělejte z fotografování dětí zábavu a získejte skvělé výsledky.

 • STREETFOTO

  Portréty k tisku

  Fotograf a TikToker Kym Moseley se dělí o své tipy, jak zachytit a sdílet úžasné snímky neznámých lidí.