PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

Nejlepší tipy pro tvorbu skvělých portrétů

Zlepšete své dovednosti snímání portrétů pomocí našeho obsáhlého seznamu nejlepších tipů a technik.
Portrét muže bez trička z profilu ve slabě osvětlené místnosti, který se dívá směrem k fotoaparátu.

Pořídit skvělý portrét může být náročné. Musíte vzít v úvahu spoustu faktorů, včetně zajištění správného osvětlení, míry přiblížení a nutnosti svižné manipulace s fotoaparátem. Slušné portréty můžete pořídit s jakýmkoli druhem fotoaparátu, i když mnozí fotografové dávají přednost bezzrcadlovým modelům, jako je Canon EOS R6, nebo digitálním zrcadlovkám, jako je Canon EOS 850D, které jim nabízejí větší kontrolu a díky kterým mohou vyjádřit svůj kreativní styl.

Bez ohledu na fotoaparát, který plánujete použít, doufáme, že vám tyto tipy pomohou pořizovat lepší portréty – ať už se jedná o přátele, rodinné příslušníky, zajímavé osoby, které potkáte na ulici, nebo dokonce domácí mazlíčky.

Použijte správný objektiv, s nímž portrétované osoby vyniknou

Portrét ženy s rolákem v hořčicově barvě a modrou bundou, která drží ruku nahoře tak, že vrhá stín na její tvář.

Vyberte správný portrétní objektiv pro danou kompozici: Delší ohniskové vzdálenosti pro záběry hlavy nebo široké úhly pro portrét, který také zahrne celou scénu. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/1 250 s, f/4 a ISO 100. © Ejiro Dafé

Žena v černo-fialové kostkované bundě s bílými rukávy sedí na schodech a dívá se přes bílé dřevěné zábradlí.

Kromě výběru správné sady pro svůj snímek můžete ke kompozici použít rekvizity a okolí, například toto schodiště krásně doplní váš objekt v záběru. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 5D Mark III (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS 5D Mark IV) s objektivem Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM při nastavení 24 mm, 1/180 s, f/2,8 a ISO 100.

Při fotografování s fotoaparátem Canon EOS s vyměnitelnými objektivy, jako je Canon EOS M200 nebo Canon EOS RP, vám výběr objektivu s vysokou světelností, jako je Canon EF-M 32mm f/1.4 STM nebo RF 50mm F1.8 STM, pomůže oddělit objekt od pozadí. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností v rozmezí 50 až 100 mm jsou pro portréty ideální, ale můžete použít i objektivy se zoomem. Pokud chcete z vysokých světelností vytěžit maximum, použijte režim priority clony (Av) nebo ruční režim (M). S udržením expozice ve správných mezích by pak mělo pomoci automatické nastavení citlivosti ISO.

Pokud místo objektivu se zoomem použijete standardní nebo širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, budete se muset k objektům přiblížit a komunikovat s nimi. Menší objektiv navíc nebude působit tak hrozivě.

Objektivy se zoomem, například Canon RF 70-200mm F4L IS USM, jsou na druhou stranu neuvěřitelně všestranné, protože vám jediný model umožní tvarovat portréty pomocí různých ohniskových vzdáleností. Až budete ovládat základní objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, můžete se začít poohlížet po objektivu se širokým rozsahem zoomu, jako je Canon RF 24-105 F4L IS USM, který je díky své interní stabilizací obrazu skvělý pro fotografování z ruky, což vám umožní pohybovat se kolem objektu a měnit ohniskové vzdálenosti pro dosažení různých efektů. Jeho rozsah ohniskové vzdálenosti, který sahá až k hodnotám teleobjektivů, vytvoří lichotivé portréty a maximální vzdálenost 105 mm se skvěle hodí pro záběry zblízka.

Osvojte si náročné světelné podmínky

Portrét mladé ženy v šedém roláku z profilu, která se dívá směrem k fotoaparátu.

Mějte na paměti i zdroje světla – například přímé slunce, stíny, vnitřní světlo nebo světlo z okna. Umístěte objekt tak, aby v přirozeném světle dobře vynikl. Pokud je světlo příliš jasné, jednoduše zvětšete clonu nebo zvyšte rychlost závěrky. Pokud je zrovna zataženo, zkuste použít třeba umělý zdroj světla nebo zjistěte více o tipech na domácí osvětlení. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS RP s objektivem Canon RF 85mm F2 Macro IS STM při nastavení 85 mm, 1/100 s, f/5,6 a ISO 100.

Fotografování portrétů v noci může být ošemetné. Při nedostatku světla se totiž zřejmě neobejdete bez blesku. Okolní světlo ale dokáže portrétům dodat nezaměnitelnou atmosféru a vyplatí se ho při fotografování využít. Plnoformátový bezzrcadlový fotoaparát Canon, jako je Canon EOS R6, který je vybaven systémem zaostřování Dual Pixel CMOS AF II, dokáže automaticky zaostřit při hodnotě až -6,5 EV, což vám často umožňuje fotografovat bez blesku i za slabě osvětlených podmínek.

Pokud používáte blesk, s režimem Noční portrét, který je součástí většiny fotoaparátů Canon EOS, včetně modelů Canon EOS M200Canon EOS RP, to bude mnohem zjednoduší, protože změní způsob, jakým fotoaparát myslí. Hlavní objekt osvítí buď vestavěným bleskem, nebo bleskem Speedlite připevněným na sáňkách pro příslušenství a současně dá okolnímu světlu dost času na to, aby vykreslilo scénu. Toho fotoaparát dosáhne tím, že sníží rychlost závěrky a automaticky upraví časová nastavení blesku. Nasměrujte fotografovanou osobu tak, aby ji spíše než okolní světlo osvětloval blesk. A pak použijte stativ, který zamezí rozhýbání fotoaparátu.

Příliš mnoho světla může zvýšit kontrast portrétu nad ideální hranici. Při fotografovaní v jasném protisvětle se může hodit blesk. Buď nasaďte blesk Speedlite na sáňky pro příslušenství, nebo pro jednotlivé snímky použijte vestavěný blesk fotoaparátu. Fotoaparát vyváží denní světlo a blesk a vytěží z jejich kombinace mnohem působivější snímky, na kterých budou fotografovaná osoba i pozadí dokonale osvětleny.

Při použití automatizovaných režimů snímání, jako je priorita clony (Av), nebo při použití automatické citlivosti ISO můžete rychle nastavit náročné nebo proměnlivé světlo pomocí kompenzace expozice. Pojem kompenzace expozice může znít složitě, ale představuje jednoduchý způsob, jak zesvětlit nebo ztmavit některé části fotografie. Užitečná je zejména pro zachycení světlých tónů pleti, aby vaše objekty nevypadaly vybledle, nebo pro zachycení tmavších tónů pleti, u kterých chcete dosáhnout přirozeného vzhledu. Téměř všechny fotoaparáty Canon obsahují nastavení kompenzace expozice. Potřebné informace naleznete v příručce.

Procvičujte přirozené fotografování

Usměvavé dítě v zářivě barevném kabátu a s čepicí s liškami si hraje na houpačce v parku a kope přitom nohama.

Při fotografování se snažte, abyste u objektu udrželi zájem a pohodu. Díky tomu dosáhnete přirozenějších snímků. Dopomůže vám k tomu objektiv s malým profilem, protože pro fotografovaný objekt nebude tak zastrašující jako nějaký větší model. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M50 (nyní nahrazen fotoaparátem Canon EOS M50 Mark II) s objektivem Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM při nastavení 15 mm, 1/800 s, f/3,5 a ISO 100.

Spoustu fotoaparátů Canon, jako je Canon PowerShot G1 X Mark III, můžete ovládat na dálku pomocí připojení Wi-Fi a smartphonu s aplikací Canon Camera Connect.

U některých modelů můžete navíc na dálku sledovat živý náhled, jako byste se dívali přes hledáček, a poté snímek pořídit pouhým klepnutím na displej telefonu. Umístěte fotoaparát na rovný povrch a poté na smartphonu sledujte živý náhled a v pravou chvíli pořiďte snímek. Když se nebudete na danou osobu dívat přímo skrz hledáček, snáze se při fotografování uvolní.

Chcete-li zachytit přirozeně vypadající nearanžované portréty, pořiďte několik snímků předtím, než je objekt připraven na pózování před fotoaparátem, a několik snímků poté. Lidé se budou cítit uvolněněji a vy s mnohem větší pravděpodobností zachytíte jejich přirozený úsměv nebo rozpustilý dětský pohled stisknutím tlačítka spouště, když to od vás neočekávají. Pokud používáte bezzrcadlový fotoaparát, jako je Canon EOS R6, můžete dokonce použít elektronický režim závěrky a fotografovat potichu. Pokud je fotoaparát vybaven režimem série snímků nebo režimem kontinuálního snímání, vyzkoušejte jej. Můžete také použít objektiv se zoomem a fotografovat z větší vzdálenosti, aby portréty vypadaly méně nucené a přirozeněji.

Požádejte rodinu nebo přátele, aby vám pózovali a vy si mohli fotografování procvičit. Pokud chcete fotografovat portréty neznámých osob, požádejte je o svolení. Touto žádostí jim často polichotíte a navíc získáte určitý čas pro nastavení záběru.

Experimentování s autoportréty představuje dobrý způsob, jak se seznámit s nastavením fotoaparátu a styly kompozice.

Vyprávějte příběh osoby tím, že ji vyfotografujete v kontextu

Pouliční prodejce v bílém kabátu podává jídlo.

Tento snímek pouličního prodejce, který podává jídlo, je typickým příkladem poskytování kontextu při fotografování portrétů – další tipy a informace naleznete v našem průvodci fotografováním portrétů lidí v jejich prostředí. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS M5 s objektivem Canon EF-M 32mm F/1.4 STM při nastavení 1/4 000 s, f/2 a ISO 200. © Richard Walch

Nevěsta oblečená v tradičním sárí a ozdobená zlatými šperky a hennou na ruce.

Pokud chcete do širokoúhlých portrétů zahrnout kontext, myslete na to, kde se nacházíte. Než začnete fotografovat, podívejte se na pozadí a dávejte pozor, abyste se vyhnuli rušivým prvkům. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 28-70mm F2L USM při nastavení 70 mm, 1/1 000 s, f/2 a ISO 1600. © Sanjay Jogia

Portrét osoby v jejím obvyklém prostředí vypráví větší část příběhu, než dokáže prostý snímek obličeje a hlavy. Můžete například použít širokoúhlý objektiv, jako je Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM nebo Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM, a vyfotografovat šéfkuchaře v kuchyni nebo farmáře na poli plném krav. Nebo proč nevyfotografovat přítele hudebníka na rozmazaném pozadí interiéru obchodu s kytarami? Přemýšlejte o tom, co chcete mít na pozadí fotografie a proč. Cílem je pořídit snímek, který bude vizuálně silný, aby přidal významovou rovinu a povzbudil diváky, aby se chtěli dozvědět více.

Experimentujte a vzepřete se konvencím

Černobílý snímek shora, na kterém matka s dítětem čtou knihu. Dítě se dívá nahoru do fotoaparátu a natahuje se dopředu, aby otočilo stránku.

Experimentujte se svými portréty pomocí různých nastavení stylů Picture Style. Tento černobílý snímek je stejně výrazný a poutavý jako jeho barevný protějšek, ne-li více. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R s objektivem Canon RF 50mm F1.2L USM při nastavení 1/1 250 s, f/2,2 a ISO 1000. © Helen Bartlettová

Portrét ženy z profilu, která má tmavou červenou rtěnku a dívá se směrem k fotoaparátu. Za ní visí provázky s rozmazanými světélky.

Zamyslete se nad tím, jak vám nastavení fotoaparátu, například expozicehloubka ostrosti, pomohou dosáhnout požadovaného výsledku. Nebojte se experimentovat a hrát si s tímto vzhledem a získat různé efekty. Můžete do snímku dokonce zkusit přidat efekt bokeh, a dodat tak snímku dynamický prvek, jako je tomu u světel zde. Kdyby portréty každého fotografa vypadaly stejně, svět by byl nudným místem. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R6 s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM při nastavení 1/125 s, f/1,8 a ISO 1250. © Ejiro Dafé

Kromě úpravy nastavení fotoaparátu existují některé jednoduché způsoby, jak zatraktivnit portrétní snímky a zajistit, aby zapůsobily. Můžete požádat fotografovanou osobu, aby se místo pohledu do fotoaparátu podívala pryč, například na něco v záběru nebo v dálce. Nebo zkuste objekt vyfotit shora pomocí štaflí. Můžete se zkusit ohnout a fotografovat z úrovně pasu. Porušte pravidla pro výběr kompozice tím, že váš objekt zcela vyplní střed záběru. Nebo zkuste využít protisvětlo, stíny a nízké rychlosti závěrky k přidání atmosféry do portrétů.

Můžete si dokonce vytvořit vlastní domácí studio, abyste mohli experimentovat s různými technikami nebo zjistit více o tvorbě vlastních kreativních nastavení pro portréty*. Cílem je experimentovat, učit se a získat výsledky, se kterým budete spokojeni.Autoři: Peter Wolinski a Tamzin Wilksová*K dispozici pouze v angličtině.

Související produkty

Související články