KREATIVNÍ TISK

Tiskněte vlastní vzory pro vyšívání

Tento podrobný průvodce vám pomůže vytisknout vzory pro vyšívání a vytvořit zakázkové nástěnné umělecké dílo nebo si vylepšit obyčejné bílé tričko.
Bílé tričko s vytištěným vzorem pokojových květin pro vyšívání vedle balíku nažehlovacích fólií od společnosti Canon.

Vyšívání získává v posledních letech na popularitě, protože hledáme koníčky, které by uklidnily naši mysl a odvrátily naše oči od televizních a počítačových obrazovek. Věděli jste ale, že svou tiskárnu můžete použít k vytváření vlastních vzorů pro vyšívání?

S tiskárnou PIXMA můžete snadno navrhnout vlastní motiv a přenést jej na tkaninu. Tento podrobný průvodce vám ukáže, jak ozdobit obyčejné tričko nebo vytvořit nástěnné umělecké dílo na zakázku.

Budete potřebovat

 • Tiskárna Canon, například model PIXMA řady TS5350
 • Nažehlovací papír pro světlé1 nebo tmavé2 tkaniny nebo matný fotografický papír
 • Návrh vzoru pro vyšívání podle vašich představ
 • Tkanina dle vašeho výběru (materiál by měl být vyroben alespoň z 50% bavlny a měl by být pratelný v pračce při 30 °C)
 • Nůžky
 • Žehlicí prkno a žehlička
 • Jehla a nit
 • Vyšívací rámeček

1. Výběr návrhu vzoru pro vyšívání

Tričko s vytištěným vzorem pro vyšívání a nástěnný závěs vedle tiskárny Canon.

Pro svou výšivku si můžete vybrat libovolný návrh, který se vám líbí, nebo si můžete zkusit vytvořit vlastní.

Žena umisťující tričko s květinovým zorem do vyšívacího rámečku.

Váš návrh nemusí být dokonalý, protože můžete vyšívat přes jakékoli části, které chcete skrýt.

Možná již máte představu o vzoru pro svou výšivku. Pro tento projekt si naše umělkyně Rosie ze společnosti The Embroidery Barn vybrala dva návrhy. Prvním byl motiv s rostlinnou tematikou, který měl oživit obyčejné bílé tričko. Druhým byl pár rukou ve tvaru srdce, který plánovala vyšít na bílou tkaninu, aby vytvořila inspirativní nástěnný závěs.

Rosie si tyto návrhy vytvořila sama, ale pokud máte nouzi o nápady, najdete spoustu inspirace na webu Creative Park nebo v aplikaci Creative Park3. Oba zdroje obsahují návrhy a vzory od řady umělců a ilustrátorů. Podívejte se například na vzor Cactus Party (Kaktusová party) nebo Peaceful Parakeets (Mírumilovné andulky).

2. Tisk vzoru pro vyšívání

Tiskárna Canon PIXMA tisknoucí dva vzory na list papíru formátu A4.

Naše umělkyně vytiskla své návrhy jak pro tričko, tak pro vyšívací kruh na jeden list nažehlovacího papíru formátu A4 pro světlé tkaniny.

Jakmile si vyberete návrh pro vyšívání, můžete zvolený vzor vytisknout. Bezplatná aplikace Canon PRINT, která je kompatibilní s většinou tiskáren Canon podporujících sítě Wi-Fi, včetně tiskárny Canon PIXMA řady TS5350, umožňuje ovládat tiskárnu přímo ze smartphonu, a dokonce se připojit ke cloudu.

Pokud je tkanina docela tenká, můžete vzor pro vyšívání vytisknout na obyčejný papír, jako je matný fotografický papír, a poté ho obkreslit přímo na tkaninu. Jednoduše přilepte vzor na okno, překryjte jej tkaninou a obkreslete čáry značkovací tužkou nebo perem.

Rosie použila nažehlovací papír pro světlé tkaniny, díky kterému je tento proces ještě trochu jednodušší. Je dostupný ve formátu A4, takže můžete vytvářet velké vzory nebo na stejný list umístit několik menších motivů (pomocí aplikace Canon Easy-PhotoPrint Editor, která usnadňuje výběr rozvržení), abyste zbytečně neplýtvali papírem.

3. Příprava vytištěného vzoru pro vyšívání k přenosu na tkaninu

Žena stříhá motiv pokojových květin.

Na konečném návrhu se zobrazí i prázdné části přenášeného obrazu, takže jej čistě obstřihněte kolem okraje, abyste vytvořili úhledný rámeček.

Žena umisťující vzor s pokojovými květinami na tričko.

Až budete se svým výstřižkem spokojeni, rozhodněte se, kam na tkaninu chcete vzor umístit.

Před přenesením vzoru na tkaninu vystřihněte návrh ostrými nůžkami. Můžete jej obstřihnout co nejblíže k okraji, nebo kolem motivů můžete ponechat úhledný rámeček. Přiložte vzor na tkaninu. Pokud jej přenášíte na tričko, je vhodné si tričko nejprve vyzkoušet a ujistit se, že je vše na správném místě. Jakmile budete s umístěním spokojeni, otočte papír tak, aby vzor směřoval lícem k látce.

4. Nažehlení vzoru pro vyšívání na tkaninu

Žena přejíždějící žehličkou přes tričko a nažehlovací vzor otočený lícem dolů.

Umístěte návrh lícem dolů na tkaninu a pomocí předehřáté žehličky přichyťte vzor k tričku.

Žena odlupující podkladový papír z obtisku přilepeného na kusu bílé tkaniny.

Opatrným sloupnutím podkladového papíru odkryjte vzor.

Položte tkaninu a vzor na žehlicí prkno. Nastavte žehličku na teplotu přibližně 170 °C (odpovídá nastavení „bavlna“ u většiny žehliček) a pomalu přejíždějte žehličkou po tkanině, přičemž při nažehlování vyvíjejte rovnoměrný tlak. Kruhovými pohyby se ujistěte, že se obraz uvolnil z papíru a přenesl na tkaninu. Když jste si jisti, že vzor řádně přilnul, jednou rukou přitlačte tkaninu, abyste ji přidrželi na místě, a druhou rukou pomalu odloupněte podkladový papír.

5. Vyšití vytištěného vzoru pro vyšívání

Žena vyšívající ručně obrys kolem vzoru na kusu tkaniny.

Použití vyšívacího rámečku nebo rámečku pro gobelíny vám pomůže udržet tkaninu při vyšívání pevně na místě.

Kus tkaniny v rámečku s vytištěným vzorem pro vyšívání, který obsahuje motiv srdce vytvořeného z rukou.

Pomocí jednoduchého předního stehu obšijte vzor, aby byl lépe viditelný.

Nyní je vzor na místě a teď teprve začne ta pravá zábava. Zde můžete popustit uzdu své tvořivosti. Možná se rozhodnete vyšívat přes celý vzor, nebo se vydáte cestou minimalističtějšího přístupu. Rosie použila základní vyšívací stehy, aby přidala barvu do květináčů a zvýraznila listy ve vzoru na tričku. A aby vynikl motiv rukou, použila k obšití kolem obrysu tmavou nit.

Když jste s výšivkou spokojeni, je na čase předvést svou manuální zručnost. Toto tričko by mohlo být nádherným individuálně přizpůsobeným dárkem, a protože dřevěný vyšívací rámeček je upraven tak, aby byl současně ozdobným rámem, můžete své zakázkové nástěnné umělecké dílo ihned pověsit na stěnu jako ukázku své zručnosti.

Chcete-li získat další inspiraci k práci s papírem, sledujte nás na síti Pinterest. A nezapomeňte se o své výtvory podělit na sociálních sítích pomocí hashtagu #MadeWithPIXMA.

Autor: Andrea Ballová

 1. Kompatibilita nažehlovacích fólií LF-101 pro světlé tkaniny: PRO-100/PRO-100S, řada TS (kromě řad TS31xx/TS20x), řada TR (kromě řady TR45xx), řady Mg77xx/Mg75xx/Mg68xx/Mg67xx/Mg57xx/Mg56xx/MG36xx a řada iX68xx
 2. Kompatibilita nažehlovacích fólií DF-101 pro tmavý textil: PRO-100/PRO-100S, řada TS (kromě řady TS31xx/TS20x), řada Tr (kromě řady TR45xx), řada G (kromě řady Gm40xx/GM20xx), řady Mg77xx/Mg75xx/MG67xx a řada iP87xx/iX68xx
 3. Další informace o podporovaných modelech inkoustových tiskáren společnosti Canon naleznete na této webové stránce: https://ij.start.canon/cpapp-model.

Související produkty

Související články

 • KREATIVNÍ TISK

  Přeměňte svůj šatník

  Výrazná trička, tašky na míru, jedinečné dárky… průvodce tisku na textilie.

 • Tiskárna Canon tiskne list papíru se třemi motivy srdce. Kolem ní se nacházejí barevné tužky, balení nažehlovacího papíru a bílé tričko, na kterém je nažehlen obrázek srdce.

  KREATIVNÍ BDĚLOST

  Neskrývejte své pocity a emoce

  Zapojte se do konverzace o duševním zdraví pomocí těchto stylových a inspirativních motivů.

 • Nástěnný závěs vyrobený z tropických listů vystřižených z růžového a zeleného papíru a tropických potisků.

  KREATIVNÍ TISK

  Jednoduché biofilní dekorace

  Zkombinujte přírodu a design a vytvořte si doma uklidňující místo.

 • Tiskárna Canon PIXMA G6050 a magnetický fotografický papír Canon na stole vedle papírových výtvorů, které zahrnují závěsný kolotoč s dinosaury, hlavu jednorožce a kočičími nálepkami.

  KREATIVNÍ TISK

  Vytvořte stylové domácí dekorace

  Dejte se do toho a ozdobte svůj domov pomocí aplikace Creative Park a tiskárny PIXMA G6040.