TIPY PRO TISK

Časté dotazy týkající se tiskárny, inkoustu a papíru

Na vaše nejčastější dotazy týkající se tisku odpověděl odborník na tisk ve společnosti Canon Europe Suhaib Hussain.
Hladiny inkoustu, které se zobrazují na panelu nastavení tiskárny Canon.

Existuje mnoho způsobů, jak dostat inkoust na papír, a tolik druhů inkoustu a papíru, že tisk vyvolává mnoho otázek pro každého, od běžných domácích uživatelů po profesionální fotografy. Nyní odborník na tisk ve společnosti Canon Europe Suhaib Hussain odpoví na některé z nejčastějších dotazů týkajících se tisku, inkoustu a papíru.

Výběr tiskárny, inkoustu a papíru:Popis funkcí tiskárny:

Popis a správa inkoustu:

Jaké jsou rozdíly mezi inkoustovými, laserovými a jinými typy tiskáren?

Laserový tisk je založen na fyzickém kontaktu mezi papírem a fotoelektrickým válcem. Tento válec zachycuje suchý prášek toneru, který se poté tepelně natavuje na papír. Tento proces vytváří výtisky s dobrou odolností proti rozmazání a je vhodný pro kancelářské použití, kde je hlavním požadavkem tisk dokumentů na běžný papír.

Při inkoustovém tisku se na papír nanáší kapičky tekutého inkoustu bez fyzického kontaktu. To umožňuje použití mnohem širší řady typů médií a tlouštěk papíru a také poskytuje mnohem lepší věrnost a živost barev pro tisk fotografií.

Přenosné fototiskárny SELPHY od společnosti Canon využívají sublimační proces na bázi barviva, který vytváří trvanlivé výtisky v kvalitě fotolaboratoře s jemnými, plynulými barvami. Vyžaduje papír se speciální úpravou a je ideální pro okamžité, vysoce kvalitní výtisky.

Řada maloformátových fototiskáren Canon Zoemini využívá technologii ZINK1 (název pochází z názvu „Zero Ink“), která používá speciální papír vložený do mikrokrystalů, které reagují při zahřátí. Vytváří snímky odolné proti rozmazání a vodě bez nutnosti použití inkoustu, díky čemuž je ideální pro malé, vysoce přenosné tiskárny.

Žena používá smartphone k tisku prostřednictvím tiskárny Canon SELPHY CP1300 a poblíž je vidět štos obálek.

Kompaktní fototiskárny SELPHY společnosti Canon, jako je tato tiskárna Canon SELPHY CP1300, jsou založeny na sublimační technologii na bázi barviva, při které jsou tři různé barvy inkoustu z pásky fólie postupně nataveny na papír a potom následuje ochranný povlak během čtvrtého a konečného průchodu tiskárnou.

Pokud hledáte jedinou tiskárnu, která dokáže tisknout dokumenty i fotografie, nejvhodnější je inkoustová technologie. Řada tiskáren PIXMA společnosti Canon zahrnuje modely s kazetami se samostatným inkoustem, nebo dokonce doplnitelnými zásobníky inkoustu, které mohou být nákladově efektivnější pro větší objemy tisku – podívejte se na část Jaký je rozdíl mezi samostatnými inkousty a kazetami FINE níže.

Rychlost tisku může být dalším důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu, zejména pokud plánujete tisknout hodně – podívejte se na část Co znamená IPM níže. Kromě dalších funkcí, které je třeba zvážit, je automatický oboustranný tisk vhodný pro efektivní oboustranný tisk, který může také snížit náklady na papír. Multifunkční tiskárny s vestavěným skenerem jsou skvělé, pokud potřebujete skenovat nebo kopírovat dokumenty či fotografie. Možnosti bezdrátového připojení mohou tisk také usnadnit.

Hlavní kategorie tiskáren společnosti Canon, které zjednodušují proces rozhodování, zahrnují tiskárny PIXMA pro domácí tisk a MAXIFY pro domácí nebo malé kanceláře.

Sanjay Jogia drží výtisk z tiskárny Canon imagePROGRAF PRO-300.

Velkoformátová A3+ profesionální fototiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 je vybavena 10 inkousty na bázi pigmentu, včetně šedé, matné černé, fotografické černé a optimalizátoru sytosti barev, které maximalizují kvalitu barevného i černobílého tisku. Je vhodná pro širokou škálu fotografických a uměleckých médií. © Sanjay Jogia

Řada fotografických papírů Canon

Pro dosažení maximální fotografické kvality zahrnuje řada uměleckých médií společnosti Canon širokou škálu úrovní bílé pro papír (odpovídajících maximálnímu jasu) a působivou řadu povrchových úprav, od hladkých po výrazně texturované. Fototiskárny Canon PIXMA PRO a Canon imagePROGRAF také přímo podporují umělecký papír a další média od specializovaných výrobců papíru, včetně společností Canson a Hahnemühle.

Jaký je nejlepší inkoust pro tisk fotografií a dokumentů?

Inkoustové tiskárny obvykle používají inkousty na bázi barviva, ale společnost Canon se dlouhodobě specializuje na hybridní inkoustové systémy, které barevné inkousty na bázi barviva kombinují s černým inkoustem na bázi pigmentu. Pigmentová černá barva dodává ostrý, sytý černý text pro dokumenty, který je odolný proti rozmazání a zajišťuje vynikající životnost i na obyčejném papíru a obálkách, zatímco inkousty na bázi barviva vytvářejí živé podání barev pro tisk fotografií, zejména na lesklém a třpytivém papíru.

Základní hybridní inkoustové tiskárny Canon používají černou kazetu na bázi pigmentu a tříbarevnou kazetu na bázi barviva. Pokročilejší modely jsou vybaveny čtyřmi, nebo dokonce pěti samostatnými inkousty na bázi barviva, které doplňují pigmentovou černou, včetně fotografického černého inkoustu a někdy i fotografického modrého inkoustu nebo šedého inkoustu. Kromě většího tónového rozsahu a kontrastu umožňují tiskárnám, jako jsou Canon PIXMA TS705aCanon PIXMA G640, poskytovat širší rozsah barev pro tisk fotografií.

Do popředí se dostává technologie inkoustů LUCIA PRO na bázi pigmentu používaná v tiskárnách imagePROGRAF PRO od společnosti Canon, která při tisku fotografií poskytuje svobodu projevu jak pro barevné, tak pro černobílé snímky. Například tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 pro formát A3+ používá deset inkoustů na bázi pigmentu, které poskytují nepřekonatelnou kvalitu matného fotografického papíru a speciálních uměleckých médií. Tato tiskárna také používá kazetu Chroma Optimizer pro zlepšení hladkosti a celkové kvality lesklých médií.

Jaké typy papíru jsou nejvhodnější pro tisk fotografií a dokumentů?

Kvalitní běžný papír nebo karton je ideální pro tisk dokumentů, ale pro tisk fotografií je k dispozici mnohem více různých možností. Společnost Canon nabízí lesklé, třpytivé a matné fotografické papíry. K dispozici je oboustranný matný fotografický papír, který je ideální pro tvorbu výstřižkových alb, a dokonce verze, která nabízí záhyby ve středu a obálky, takže je ideální pro vytváření blahopřání. Lesklé a třpytivé fotografické papíry mají ochrannou horní vrstvu, která funguje zvláště dobře s inkousty na bázi barviva. Relativně malé molekuly barviva jsou plně absorbovány pod vnější vrstvou a utěsněny uvnitř.

Na tiskárně MAXIFY GX6050 MegaTank se vepředu zobrazují okna se zobrazením hladiny inkoustu a na nástěnce za ní jsou vidět připevněné výtisky.

Tiskárny MegaTank řady PIXMA G a MAXIFY GX od společnosti Canon mají namísto běžných kazet doplnitelné zásobníky inkoustu, což umožňuje až 6 0002 výtisků na jedno doplnění zásobníků. Díky kontrolním oknům zabudovaným v přední části tiskáren lze snadno vizuálně kontrolovat hladiny inkoustu.

Tiskárna Canon PIXMA TS705 na dřevěném stole tiskne snímky ovoce a květin.

Stejně jako ostatní hybridní inkoustové tiskárny Canon, i tiskárna Canon PIXMA TS705a používá pigmentový černý inkoust a azurový, purpurový, žlutý a fotografický černý inkoust na bázi barviv. Černé a barevné inkoustové kazety jsou k dispozici ve standardních velikostech XL a XXL3 pro různé objemy tisku.

Co znamená IPM a proč je to důležité?

Rychlost tisku je často uváděna v PPM (str./min), což může být zavádějící, protože hodnota se bude lišit v závislosti na obsahu stránky a nastavení rozlišení. Společnost Canon místo toho používá měření IPM (obrazy za minutu). Je přesnější, protože je založeno na výstupu standardních zkušebních stránek ISO, které obsahují řadu textu, grafů a obrázků vytištěných v pevném rozlišení. IPM poskytuje mnohem jasnější informace o skutečné rychlosti tiskárny.

Co je to bezokrajový tisk?

Možnost bezokrajového tisku, která se často používá pro tisk fotografií různých velikostí, umožňuje tisk až k okrajům papíru, takže na fotografiích není vidět žádný bílý okraj. Mnoho domácích tiskáren, jako je tiskárna Canon PIXMA řady TS5350a, nabízí bezokrajový tisk ve velikostech od 3,5 × 3,5 palce až po A4. S nejnovějšími tiskárnami imagePROGRAF PRO, včetně tiskáren Canon imagePROGRAF PRO-300Canon imagePROGRAF PRO-1000, máte k dispozici možnost bezokrajového tisku pro matný papír a umělecká média a také pro lesklý a třpytivý fotografický papír.

Tato stále oblíbenější funkce umožňuje tisk prostřednictvím připojení Wi-Fi odkudkoli v domácnosti nebo kanceláři – pomocí smartphonu, tabletu, notebooku nebo stolního počítače připojeného k síti Wi-Fi – bez nutnosti fyzického připojení zařízení k tiskárně. Aplikace Canon, jako je Canon PRINT, Creative ParkEasy-PhotoPrint Editor, umožňují ovládat tiskárnu a provádět širokou škálu funkcí z chytrého zařízení. Funkce Wireless Direct je další oblíbenou funkcí, která umožňuje přímé bezdrátové připojení mezi tiskárnou a chytrým zařízením bez nutnosti použití routeru, zatímco cloudové skenování a tisk jsou stále lépe dostupné pro skutečně vzdálený provoz. Funkce se u jednotlivých modelů tiskáren liší.

Tiskárna Canon PIXMA TS6350 na stole, která tiskne snímky pro narozeninové ozdoby.

Vysoce nákladově efektivní 5inkoustová tiskárna Canon PIXMA řady TS6350a skvěle zvládá tisk dokumentů a fotografií a poskytuje výstupy s vynikající rychlostí. Je vybavena připojením Wi-Fi, které usnadňuje tisk z notebooku, smartphonu, tabletu a dalších zařízení, a to z libovolného místa v domácnosti – což je pro tuto řadu charakteristické. Díky tomu, že není nutné fyzicky připojovat zařízení k tiskárně pomocí kabelu, je skenování a tisk mnohem pohodlnější.

Jaký je rozdíl mezi samostatnými inkousty a kazetami FINE?

Většina inkoustových tiskáren Canon používá inovativní technologii tiskové hlavy s názvem FINE (Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering), která je robustní a odolná a vytváří vysoce kvalitní výtisky. Zahříváním inkoustu místo jeho pouhého stříkání tiskové hlavy FINE zajišťují, že inkoust je vytlačován jedním vyloučením, což zvyšuje efektivitu a poskytuje vyšší rychlosti umístění kapiček inkoustu, což vede k vyšší přesnosti.

Některé tiskárny Canon PIXMA používají kazety se samostatným inkoustem a některé jsou vybaveny systémem kazet FINE od společnosti Canon, který používá pouze dvě kazety, jednu černou a jednu tříbarevnou. Velkou výhodou systému kazet FINE je pohodlí a méně času stráveného údržbou. V kazetách FINE jsou tiskové hlavy integrovány do kazet, a proto se při každé výměně kazety obnovují. V tiskárnách s jednotlivými kazetami pro každý inkoust se kazety nacházejí v zásobníku, který zásobuje tiskové hlavy. Teoreticky by vám jednotlivé kazety mohly dlouhodobě ušetřit peníze, protože stačí vyměnit kazety, které jste skutečně spotřebovali. Tisknete-li s nimi dlouhou dobu velké množství snímků s převládající barvou, spotřebujete jednu barvu inkoustu dříve než ostatní, ale jelikož stačí vyměnit jen jednu kazetu, ušetříte prostředky.

Jak na výměnu inkoustových kazet?

Výměna inkoustových kazet je velmi jednoduchá. Pokud máte v chytrém zařízení nainstalovanou aplikaci Canon PRINT, zobrazí se prostřednictvím ovladače tiskárny v počítači nebo aplikaci výzva se sdělením, že v inkoustové kazetě dochází inkoust nebo je prázdná. Informace o inkoustu se také zobrazují přímo na tiskárnách Canon, které mají vestavěnou obrazovku displeje.

Chcete-li vyměnit inkoustové kazety, jednoduše otevřete kryt tiskárny, vyjměte použitou kazetu a na místo vložte novou. Mnoho samostatných inkoustových kazet Canon má také kontrolky LED, které blikají červeně, když dochází nebo došel inkoust, takže snadno zjistíte, které kazety je třeba vyměnit.

Jak často budu muset měnit inkoustové kazety?

Pokud tisknete převážně textové dokumenty, vydrží kazety mnohem déle, než když pravidelně vytváříte velkoformátové fotografie s relativně vysokou spotřebou inkoustu.

Pro mnoho současných tiskáren Canon jsou k dispozici kazety XL, a dokonce XXL3 spolu s možnostmi standardní kapacity, které vyhoví různým potřebám. Pro skutečně velké objemy tisku byste měli využít tiskárnu Canon MegaTank, která místo běžných kazet používá doplnitelné zásobníky inkoustu. Tyto tiskárny obvykle obsahují dostatečné množství inkoustu alespoň na přibližně 6 0002 stran, v porovnání se 150 až 200 stranami u tiskáren na bázi kazet.

Ať už tisknete doma, v kanceláři, nebo tvoříte s tiskem a ať jsou vaše tiskové potřeby jakékoli, najděte si tiskárnu, která pro vás bude ideální.


Autor: Matthew Richards

 1. ZINK, Zero Ink a logo ZINK jsou ochranné známky společnosti ZINK Holdings, LLC, registrované v USA a dalších zemích.
 2. Výtěžnost stran je odhadovaná hodnota na základě zkušební metody společnosti Canon s použitím zkušebního obrazce a simulace nepřetržitého tisku podle normy ISO/IEC 24712 s náhradními inkoustovými zásobníky po počátečním nastavení.
 3. Inkousty velikosti XXL nemusejí být ve vaší oblasti dostupné.

Související produkty

 • Tiskárny pro domácnosti

  SELPHY CP1500

  Vytvářejte během několika sekund vysoce odolné výtisky se sytými barvami pomocí této jednoduché kompaktní fototiskárny.
 • Instantní a kapesní fototiskárny

  Canon Zoemini S2

  Zdokonalte své snímky selfie díky kapesní fototiskárně včetně integrovaného zrcátka, kruhového světla, dálkové spouště závěrky a živého náhledu.
 • Profesionální fotografické tiskárny

  imagePROGRAF PRO-300

  Stolní profesionální tiskárna imagePROGRAF poskytuje pomocí snadného pracovního postupu zajišťujícího spolehlivý tisk výtisky formátu A3+ v kvalitě vhodné pro galerie.
 • Inkoustové tiskárny

  Matte Photo Paper MP-101

  Matný fotografický papír Matte Photo Paper umožňuje tisk vysoce kvalitních fotografií, grafiky a textu s matným povrchem. Papír je také vhodný pro kreativnější použití, jako jsou blahopřání, výstavy a umělecká díla.
 • Inkoustové tiskárny

  Plus Glossy II PP-201

  Lesklý fotografický papír Photo Paper Plus Glossy II od společnosti Canon je ideálním fotografickým papírem pro mimořádně kvalitní výstup s lesklým povrchem. Zajišťuje perfektní povrch digitálních fotografií a všech dotisků.

Související články

 • TISK A UMĚLECKÁ TVORBA

  Popis typů papíru

  V tomto praktickém průvodci nákupem naleznete různé typy papírů od společnosti Canon.

 • TIPY PRO TISK

  Která tiskárna je pro vás ta pravá?

  Najděte tu nejlepší tiskárnu Canon pro vaše potřeby – ať už potřebujete tiskárnu pro rodinné použití, studijní účely nebo pro domácí kancelář.

 • TISK

  Která tisková aplikace Canon je pro vás ta pravá

  Buďte kreativní a organizovaní s tiskovými aplikacemi společnosti Canon – najdete tu správnou pro každý projekt.

 • TISK

  Inkoustová, nebo laserová tiskárna: která je pro vás ta pravá?

  Objevte rozdíly mezi inkoustovými a laserovými tiskárnami od společnosti Canon a zjistěte, která tiskárna nejlépe vyhovuje vašim potřebám.