ZÁKLADY

Fotografování s ohledem na tisk – nejlepší tipy

Jak používat fotoaparát Canon k zachycení okamžiků, které budou vypadat skvěle po vytištění.
Žena v lese drží fotoaparát Canon EOS R100 a naklání se, aby zachytila rodinnou fotografii dvou dětí a muže ve žluté čepici.

Dokážete si představit, že byste se obešli bez fotografií ze svateb nebo jiných významných událostí? Můžete také zachycovat a uchovávat každodenní okamžiky života a pořizovat a tisknout rodinné fotografie. Díky výtiskům jsou vzpomínky hmatatelné a máte tak trvalou upomínku na zábavu s rodinou, záznam mimořádných událostí i dokonalé dárky.

Můžete sestavit první fotoalbum, které zachycuje první měsíce novorozeného děťátka, a které tak bude pro každého v budoucnu archivním pokladem. Můžete sestavit osobní knížku s příběhem, kterou si zamilují děti, vytvářet vlastní blahopřání, nebo vyrobit kalendář z rodinných fotografií jako jedinečný dárek pro příbuzné a přátele.

Pro Vicky Baynton-Williamsovou, jejího manžela Teda a děti Audrey a Rexe je fotografování často aktivitou pro celou rodinu. „Jsme opravdu nadšení fotografové,“ říká Vicky. „Fotografuji pořád – fotím děti, jak jdou do školy s klapkami na uších nebo jak se spolu objímají na gauči. Snažím se tyto kouzelné okamžiky nekazit, ale když se do nich mohu nenápadně vplížit a zachytit je, tak to udělám.“ Zvláštní příležitosti samozřejmě vyžadují formálnější fotografie. „Jakmile v prosinci ozdobíme vánoční stromeček, uděláme každoroční rodinnou vánoční fotografii,“ prozrazuje Vicky. „Oblékneme si vánoční svetry, což je neuvěřitelně trapné. Ale každý rok je vidět, jaké pokroky děti dělají a jak rostou.“

Vicky s rodinou se zde podělí o zážitek, kdy se vydali s fotoaparátem do místního lesa, aby pořídili fotografie do plánovaných tiskových projektů, a my se zaměříme na některé věci, které je třeba vzít v úvahu při pořizování fotografií k tisku.

Mladá dívka v lese drží fotoaparát Canon EOS R100, zatímco její matka se jí opírá o rameno a mluví s ní.

fotoaparátu, který je vhodný pro začátečníky, například Canon EOS R100, automatické režimy znamenají, že můžete dosáhnout skvělých výsledků, aniž byste museli zvládat složitá nastavení, takže je fotografování přístupnější a příjemnější pro mladší členy rodiny.

Výběr správného fotoaparátu

K pořízení snímku v lese použili Vicky s rodinou kompaktní bezzrcadlový fotoaparát Canon EOS R100. Snadno se používá a díky užitečným nabídkám s průvodcem toho nemusíte o fotografování moc vědět, abyste s ním pořídili skvělé snímky. Režim Speciální scéna můžete použít k optimalizaci nastavení fotografovaného objektu, ať už se jedná o noční portrét, krajinu nebo detail. Funkce Creative Assist vám pomůže rychle dosáhnout rozostření pozadí, které působí profesionálně, upravit barvy a osvětlení, vytvořit klasický efekt sépie a další, aniž byste museli ovládat složitá nastavení. Má také vestavěné Kreativní filtry, které umožňují jednoduše replikovat vzhled staromódní černobílé fotografie, snímek z levného fotoaparátu a další.

„Kvalita obrazu byla mnohem lepší než z telefonu,“ dodává Vicky. Nejde jen o rozlišení 24,1 MP snímače APS-C, který zachytí ohromující detaily. Snímač je také větší než u chytrého telefonu, což znamená, že můžete dosáhnout mělčí hloubky ostrosti a vytvořit profesionální krémové rozostření pozadí.

Další výhodou fotoaparátu EOS R100 oproti chytrému telefonu je, že si můžete vybrat kterýkoli z široké řady objektivů RFod společnosti Canon, které se mohou hodit pro různé fotografované situace a zcela tak změnit vzhled snímků. Rodina Baynton-Williamsových použila objektiv Canon RF-s 18-45mm F4.5-6.3 IS STM, kompaktní a univerzální volbu pro každodenní situace, s rozsahem zoomu, který je ideální pro vše od zachycení momentky z rodinného výletu až po krásné portréty a fotografie z cest.

Zkratka IS v názvu znamená, že tento objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu, která pomáhá zajistit ostré výsledky při snímání z ruky. Začít ostrým snímkem je důležité, protože tisk má přirozeně mírný efekt rozostření.

Na fotografii pořízené fotoaparátem Canon EOS R100 ukazuje dívka v rukavicích a kabátu do fotoaparátu malou dýni a v pozadí jsou vidět rozostřené stánky s dýněmi.

Ačkoli trochu zamračený den může být při rodinném výletě trochu zklamáním, světlo k zachycení dokonalých snímků s kvalitními detaily na tmavých i světlých místech bude lepší než jasné, ostré slunce. Fotoaparát jako EOS R100 je schopen dosáhnout malé hloubky ostrosti vhodné na portréty s příjemně rozostřeným pozadím. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 18 mm, 1/200 s, f/4,5 a ISO 100.

Na fotografii pořízené fotoaparátem Canon EOS R100 spolu sedí dvě usmívající se děti na křesle a rozpustile se objímají.

Při fotografování dětí je efektivnější přejít na úroveň jejich očí. Na formálnější skupinové snímky rodiny je fotoaparát EOS R100 vybaven samospouští a možností ovládat fotoaparát dálkově z chytrého telefonu pomocí bezplatné aplikace Canon Camera Connect. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 45 mm, 1/500 s, f/6,3 a ISO 800.

Při fotografování aktivních dětí funguje IS také s proslulým systémem automatického zaostřování Dual Pixel CMOS společnosti Canon, který dokáže detekovat osoby v záběru, a funkcí kontinuálního snímání fotoaparátu EOS R100, která dovede zachytit sekvence rychlostí až 3,5 snímku za sekundu s kontinuálním automatickým zaostřováním.1 Vicky zjistila, že díky tomu o tyto vzácné okamžiky nepřijde.

„S fotoaparátem EOS R100 nás bavilo fotografovat kontinuálně,“ říká, „protože víte, že na některém snímku bude člověk s otevřenýma očima a čelem k vám, i když se pohybuje.“

Při fotografování za účelem tisku je další velkou výhodou fotoaparátu EOS R100 oproti chytrému telefonu možnost pořizovat snímky ve formátu RAW. Soubory RAW obsahují všechny informace o snímku zachycené snímačem, což vám dává maximální flexibilitu následně zpracovat obraz tak, aby vynikl jeho charakter, a vylepšit jej. Naproti tomu soubory ve formátu JPEG se zpracovávají přímo ve fotoaparátu a většina obrazových dat se během procesu skutečně odstraní. Pokud se tak rozhodnete, můžete mít to nejlepší z obou světů: zvolit formát RAW+JPEG, abyste mohli sdílet snímky JPEG přímo z fotoaparátu a soubor RAW využít pro tisk.

Otec a syn sedí u dřevěného stolu, syn s jednou rukou na fotoaparátu Canon EOS R100 na stole, a oba se dívají na výtisky z tiskárny Canon SELPHY.

Pokud plánujete vystavovat fotografie po celém domě, můžete být mimořádně kreativní a sladit barvy s domácím dekorem, případně snímek upravit v softwaru, například Digital Photo Professional od společnosti Canon, a změnit kontrast a sytost, a pečlivě si promyslet typ fotografického papíru, který vám zajistí požadované výsledky.

Pár rukou odlupuje od zadní strany nálepku s fotografií připravenou k nalepení do alba.

Tiskárna Canon SELPHY CP1500 umožňuje tisknout na různé papíry, včetně miniaturních nálepek, které mohou děti inspirovat k tomu, aby se zapojily do procesu.

Výběr tiskárny

Rodina Baynton-Williamsových používala kompaktní bezdrátovou tiskárnu Canon SELPHY CP1500, jež produkuje živé výtisky v kvalitě fotolaboratoře, které jsou odolné proti vodě, poškrábání a otiskům prstů a vydrží vám celý život.2 Sublimační tisková technologie tiskárny dokáže vytvářet výtisky v různých velikostech, od obrázků velikosti pohlednice až po miniaturní nálepky, které si Vicky, Audrey a Rex zamilovali.

„Byli opravdu nadšeni, že si mohli vytisknout samolepku, na které sami byli,“ říká Vicky. „Rex dokonce poslal svému kamarádovi pohlednici, na které byl jeho obrázek! Takže to je opravdu pěkná funkce.“

Rozsáhlá řada tiskáren Canon nabízí téměř neomezené možnosti, od modelů PIXMA pro vynikající tisk domácích dokumentů a fotografií až po řadu kapesních fototiskáren Canon Zoemini, které k tisku nepotřebují inkoust. Zjistěte více o výběru tiskárny nebo vyzkoušejte nástroj pro výběr tiskárny od společnosti Canon, který vám nabídne návrhy na základě vašich potřeb.

Na chytrém telefonu je vidět fotografie dítěte obklopeného listy a z tiskárny Canon SELPHY vedle něj současně vyjíždí výtisk snímku s fotoaparátem Canon EOS R100 v pozadí.

Fotografie můžete bezdrátově přenášet z fotoaparátu Canon EOS R100 do chytrého telefonu, kde je můžete upravit a přidat razítka, filtry a další funkce pomocí aplikací Canon, například aplikace SELPHY Photo Layout, která otevírá nekonečné možnosti experimentovat a bavit se s fotografiemi. Poté můžete tisknout přímo z chytrého telefonu a získat tak rychlé a snadné výsledky.

Matka a dcera sedí u stolu a společně se usmívají a smějí při prohlížení fotoalba.

Rodina používá fotografie k nejrůznějšímu tvoření, ať už se jedná o fotoalbum nebo výrobky z papíru. Kromě toho, že konečným výsledkem bude něco na památku, je to skvělý způsob, jak do tvorby zapojit děti.

Tipy k fotografování pro tisk

Aby mohl vzniknout tento snímek, Vicky s rodinou prozkoumali svou kreativitu novými způsoby, protože fotografovali s ohledem na konečný výsledek. Zde je sedm tipů pro nejlepší výsledky fotografování pro tisk.

1. Osvětlení Nebuďte zklamáni, pokud nevyjde slunce – rozptýlené světlo za zamračeného dne je na fotografování ideální. Znamená to, že nikde nebudou ostré stíny, takže s větší pravděpodobností dokážete zachytit detaily v oblastech světel i stínů, což je pro živý tisk důležité. Je to také nejlepší světlo na zachycení přirozených odstínů pokožky. Pokud fotografujete v interiéru, nejlepší osvětlení je rozptýlené přirozené světlo ze strany, například z okna mimo záběr, spíše než vysoce kontrastní přímé světlo, které může vytvářet nelichotivé stíny a velmi tmavé oblasti, které se vytisknou bez viditelných detailů.

2. Použití stylů Picture Style Jedná se o přednastavení ve fotoaparátu, která poskytují různou kombinaci ostrosti, kontrastu, sytosti a tónu barev pro různé typy snímků. U snímků lidí vyzkoušejte styl Picture Style Portrét – přiměřeně sníží ostrost a mírně zvýší jas, aby pokožka vypadala jemnější.

3. Kompozice Kreativním experimentováním s různými úhly a typy pozadí můžete získat zajímavé výtisky, které si doma vystavíte, a existuje k tomu spousta vhodných technik. Zkuste fotografovat z místa nízko u země a zajistit tak neobvyklý úhel, nebo využít přirozené prvky scény, jako jsou stromy nebo dveře, které objekt orámují. Vodicí linie, jako je cesta, plot nebo převislá větev, mohou pomoci oko diváka navést skrze rám k zajímavým místům. Zapněte na fotoaparátu mřížku 3x3 a můžete využít praktickou techniku zvanou pravidlo třetin, která vám pomůže zkomponovat scénu.

Na fotografii pořízené fotoaparátem Canon EOS R100 se dítě opírá o nakloněný strom na pozadí lesa.

Abyste získali neobvyklé a osobité portréty, můžete fotografovat pod nízkým nebo vysokým úhlem nebo vytvořit kompozici pomocí zajímavých objektů v přírodě, třeba tento nakloněný strom v lese. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 23 mm, 1/85 s, f/5 a ISO 100.

Na fotografii pořízeném fotoaparátem Canon EOS R100 stojí dítě orámované otvorem dutého kmene stromu.

Pro poutavou kompozici využívejte přírodní rámování, například takovýto dutý kmen stromu. Použitím režimu Portrét se pozadí mírně rozostřilo, ale přesto byla zachycena jeho zajímavá textura. Pořízeno fotoaparátem Canon EOS R100 s objektivem Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM při nastavení 29 mm, 1/160 s, f/6,3 a ISO 640.

4. Kompozice pro daný účel Při komponování snímku zvažte konečné použití fotografie – například pokud fotografujete rodinnou skupinu do kalendáře, položte si otázku, zda bude kompozice fungovat oříznutá na čtvercový formát. Pokud fotografujete na tištěné přání, nechte v horní nebo boční části rámečku místo, kam můžete doplnit text.

5. Pozadí Podívejte se za objekty a zvažte, jak je pozadí doplňuje. Ujistěte se, že od nich neodvádí pozornost, ať už kvůli rušivým detailům nebo kontrastním barvám. V případě potřeby můžete při úpravách určité oblasti rozostřit, snížit jejich sytost, ztmavit je nebo zesvětlit, abyste více nasměrovali pozornost na objekty, ale vždy je nejjednodušší, pokud můžete vše potřebné získat už ve fotoaparátu.

6. Ohled na barvu Pokud uvažujete o konkrétním nastavení pro konkrétní snímek, například zeď, kam chcete fotografii vytištěnou ve velkém formátu pověsit, přemýšlejte o barevném schématu místnosti. Je plná živých barevných tónů a vymalovaných stěn? Když pořídíte snímek s doplňkovými barvami a náladou podobnou té v prostoru, bude prostor působit harmonicky, stejně jako při sladění teplých a chladných barevných tónů. Barvy můžete samozřejmě upravit při zpracování snímku v softwaru, například bezplatném programu Digital Photo Professional společnosti Canon. Také, převedení obrazu na černobílý může pomoci, aby s prostorem lépe ladil, rodinným portrétům dodá nadčasový nádecha sníží chaotický dojem v rušných scénách.

7. Kvalita se počítá Čím lepší bude váš snímek, tím lepší bude pravděpodobně i výtisk. Využijte tedy všechny funkce, které vám fotoaparát nabízí, abyste získali skvělou fotografii, ze které můžete vycházet. Jsou důležité části snímku ostré? Funkce automatického zaostřování fotoaparátu slouží k zaměření na oči objektů, což je podstatný prvek, který musí být na každém portrétu ostrý. Zajistěte, aby bylo na snímku co nejméně šumu, s plným rozsahem barevných tónů od nejtmavších po nejsvětlejší. To znamená vybrat správné nastavení expozice a nejnižší možnou citlivost ISO – a pokud nemůžete použít vysokou rychlost závěrky, abyste eliminovali riziko rozmazání způsobené otřesy fotoaparátu, použijte stativ nebo fotoaparát opřete o stabilní objekt. Praktické nabídky s průvodcem fotoaparátu EOS R100 a funkce Creative Assist vám zde pomohou dosáhnout nejlepších možných výsledků.

Na dřevěném stole leží otevřené fotoalbum s několika volně ležícími fotografiemi a tiskárnou Canon SELPHY.

Pro Vicky získalo zachování drahocenných okamžiků na důležitosti od té doby, co s Tedem přišli o rodiče. „Myslím, že je nesmírně důležité vytvářet fotografie jako vzpomínky,“ říká. „A nesmíme zapomínat na pořizování fotografií všech členů rodiny, protože tu máme jen omezený čas.“

Ať už plánujete ozdobit svůj domov vlastními obrázky, vyrobit jedinečné dárky pro rodinu a přátele nebo vytvářet alba z výstřižků a tvořit z papíru, aby se děti zabavily, tisk fotografií dodá všemu další rozměr.

Pro Vicky, Teda, Audrey a Rexe je tvorba fotoalb činností, kterou si rodina může užít společně, a také nad nimi mohou oživit společné vzpomínky. „Děti na ty chvíle rády vzpomínají, takže je moc hezké, když máte malé upomínky v podobě fotografií,“ vysvětluje Vicky. „Pokud je všechny vytisknete a nalepíte do alba, bude to vzpomínka na určitý rok nebo období.“

Autoři: Lorna Dockerillová a Alex Summersby

  1. Kontinuální snímání max. přibližně 6,5 snímku s elektronickou závěrkou na 1 lamelu s využitím funkce One Shot AF. Rychlost je zachována pro 97 snímků formátu JPEG (všechny velikosti), méně při fotografování formátů RAW, C-RAW, RAW + JPEG nebo C-RAW + JPEG. Při použití režimu Servo AF: max. přibl. 3,5 snímku/s
  2. Pokud jsou fotografie uloženy v albu, speciální vrstva je ochrání po dobu až 100 let. Na základě zrychleného testování s předpokládanou teplotou 23 °C / 73,4 °F a vlhkostí 50 %.

Související produkty

Související články