Ohnisková vzdálenost může dramaticky změnit umělecký dojem z vašeho obsahu. Můžete experimentovat s různými objektivy, naladit atmosféru a regulovat to, jak bude snímek působit.
Širokoúhlé objektivy mění vnímání vzdálenosti diváka, protože zvětšují objekty v popředí, což zdánlivě prohlubuje celou scénu. Výsledkem je osobní tón, který diváky vtáhne: budou mít pocit, jako by seděli v místnosti s vámi – což je skvělé pro sólo obsah vytvářený doma, jako jsou například kurzy.
Teleobjektivy mají užší zorné pole a vytvářejí dojem, že jsou věci blíže, než ve skutečnosti – hloubka obrazu se tak potlačuje. Lehký teleobjektiv, jako ten s ohniskovou vzdálenost odpovídající 85 mm, může dodat obličeji lichotivý vzhled. Delší teleobjektiv je skvělý pro udržení fotoaparátu v bezpečí při natáčení akce, jako jsou fotbalové triky. Tyto objektivy také stlačují vzdálenost, čímž vzniká efekt mělčí hloubky ostrosti: velmi rozostřené až rozmazané pozadí se pak zdá být blíže k tomu, co je zaostřené. Využijte delší objektivy k ovládání okolního prostředí a pomocí rozostření izolujte a zdůrazněte důležité aspekty záběru, aby působil profesionálně.
S fotoaparátem Canon EOS R6 a objektivem Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM používá Ewan kompresi snímků teleobjektivem, aby mohl zakomponovat svou postavu v bráně. „Fotoaparát dávám opravdu daleko dozadu,“ vysvětluje. Můžu jej umístit na středovou čáru a ohnisková vzdálenost 200 mm mi stejně umožní přiblížit až do branky. Získáte tím pěkný efekt mělké hloubky ostrosti.“
Takto nejen vznikne odvážný snímek, ale fotoaparát ani nepřekáží při provádění triků.