VLOGGING

Vlogging – jak na to: Vítězné tipy pro vlogování

Začít s vlogem je zábavné a obohacující – stačí se řídit našimi tipy pro vlogování a naučit se, jak pořídit nádherné záznamy, které potěší i náročnější diváky.
Osoba na pláži, která před sebou drží fotoaparát připevněný na gripu s funkcí stativu.

Našli jste to pravé místo, nádhernou polohu a zajímavý příběh, o kterém můžete vlogovat. Možná máte všechno, co k dokonalému vlogu potřebujete, ale víte, které vybavení si vybrat a jak natáčet video tak vysokého standardu, abyste potěšili i náročnější diváky?

V tomto průvodci vlogováním je uvedeno sedm tipů pro začátečníky a pro vloggery, kteří chtějí zlepšit kvalitu svých videí. Zjistěte, jak můžete zachytit kvalitní záběry, díky kterým se k vám diváci budou rádi vracet – jak dosáhnout stabilních (nerozmazaných) a ostrých záběrů, jak je důležitá kreativní kompozice a co potřebujete k zachycení čistého a zřetelného zvuku. Ať už vlogujete s fotoaparátem Canon PowerShot G7 X Mark III,Canon EOS M50 Mark II nebo Canon EOS M6 Mark II, zde je vše, na co byste při tvorbě prvních vlogů měli myslet.

1. Při výběru vybavení dbejte na rovnováze mezi fotoaparátem a velikostí snímače

Muž vkládá fotoaparát PowerShot G7 X Mark III do kapsy kabátu.

Ať už si vyberete jakýkoli fotoaparát, držte se těchto sedmi tipů a sledujte, jak se vám otevřou dveře do světa vlogování.

Fotoaparát s větším snímačem vám poskytne kvalitnější snímky, ale při vlogování je důležité vyvážit velikost snímače s celkovou velikostí fotoaparátu. Například fotoaparát řady PowerShot G s vestavěným objektivem, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, je neuvěřitelně kompaktní a snadno přenosný vlogovací fotoaparát. Bezzrcadlový fotoaparát nebo digitální zrcadlovka s vyměnitelnými objektivy vám však poskytnou více možností při výběru objektivu.

Menší i větší fotoaparát vám umožní fotografování pro různé účely a také vám poskytne další úhly záběru pro vaše vlogy.

2. Použijte širokoúhlý objektiv

Mnoho vloggerů používá širokoúhlé objektivy, protože je lze použít v těsných prostorech, jako je ložnice nebo kuchyně, a ukázat tak maximální možnou část scény. K tomuto účelu dobře slouží 24mm objektiv, ale ultraširokoúhlý objektiv je ještě lepší. Takže pokud fotografujete pomocí fotoaparátu se snímačem APS-C, jako je Canon EOS M6 Mark II nebo Canon EOS M50 Mark II, můžete jej zkombinovat s ultraširokoúhlým objektivem se zoomem, jako je například objektiv Canon EF-M 11-22mm f /4-5.6 IS STM, a tím pádem do záběru dostat mnohem více. Uživatelům digitálních zrcadlovek nebo upevňovacího adaptéru Canon EF-EOS M s bezzrcadlovým tělem nabízí podobný výkon objektiv Canon EF-S 10-18mm f /4.5-5.6 IS STM.

Ať už se rozhodnete použít jakýkoli objektiv, překlopením obrazovky fotoaparátu si zajistíte, že budete v záběru, a vytváření selfie videí a snímání z různých úhlů bude hračka. Mnoho fotoaparátů, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, lze přes Bluetooth připojit k aplikaci Canon Camera Connect na chytrém zařízení a natáčet nebo fotit na dálku.

3. Zvolte rozlišení a rychlost snímání

Obrazovka nastavení fotoaparátu Canon EOS M50 Mark II s připojeným mikrofonem.

Možnost fotografovat v rozlišení 4K již není omezena pouze na profesionální fotoaparáty. Začíná se objevovat také u malých fotoaparátů s bohatými funkcemi, jako je třeba Canon EOS M50 Mark II.

Poptávka po videích stoupá a s ní rostou i požadavky na kvalitu Váš obsah sice může být kreativní, pokud ale záběr neobsahuje žádné detaily, vyplatí se ho vylepšit. Hledejte fotoaparáty s možností natáčení videa v rozlišení Full HD nebo 4K – Full HD je dobrý standard, ale rozlišení 4K vám poskytne větší množství detailů, takže můžete ořezávat a stabilizovat záběry, aniž byste jim ubírali na kvalitě. Natáčení v rozlišení 4K neznamená, že musíte nezbytně v tomto rozlišení videa také zveřejňovat, ale pamatujte, že úpravy a nahrávání záznamu v rozlišení 4K budou trvat déle.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, je rychlost snímání vyhovující pro vaše objekty. 60 snímků za sekundu (sn./s) představuje nejlepší volbu pro akční vlogy a poskytne vám možnost provádět efekty zpomaleného pohybu. 30 sn./s nebo 25 sn./s je vhodná volba pro vše ostatní. Pro ještě detailnější zpomalený záznam nabízí fotoaparáty Canon EOS M6 Mark IICanon PowerShot G7 X Mark III vysokou rychlost snímání až 120 sn./s při snímání v rozlišení Full HD.

4. Udržte záznam stabilní a zaostřený

Muž kráčí po lesní cestě a natáčí se fotoaparátem PowerShot G7 X Mark III.

Pokud chcete, aby vaše vlogy byly plynulé a bez viditelných přechodů, zkuste použít grip s funkcí stativu, jako je např. Canon HG-100TBR.

Žena drží stativový grip s fotoaparátem PowerShot G7 X Mark III s obrazovkou otočenou nahoru.

Chcete-li zachovat konzistentní kompozici, můžete vlogovací fotoaparát připevnit na stativ. Výklopný displej fotoaparátu, např. u fotoaparátu PowerShot G7 X Mark III, vám umožní sledovat, co právě nahráváte.

Vlogovací fotoaparáty, jako jsou Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark IICanon EOS M6 Mark II, jsou díky své kompaktní velikosti a nízké hmotnosti ideální pro zaznamenávání pohybu. Úchvatný vlog by měl divákům umožnit být na cestách s vámi – ať už se proháníte ulicemi města, nebo rozbalujete svůj nejnovější nákup – každý pohyb může být klíčový. Místo roztřesených a rušivých záběrů se ujistěte, že jsou vaše snímky plynulé, takže se diváci mohou soustředit na vaši úžasnou lokalitu nebo na zajímavý příběh.

Chcete-li zachovat stabilitu snímků, podepřete fotoaparát zespodu dlaní ruky a uchopte jej po straně. Potřebujete-li větší oporu, můžete využít příslušenství pro uchopení, které se připevňuje k tělu fotoaparátu a umožňuje vám jej uchopit. Dobré technologie také dělají svoje: Pro ostrá a stabilní videa používejte fotoaparát se stabilizací obrazu nebo s objektivem s optickým IS, např. Canon PowerShot G7 X Mark III, které zajistí zřetelnější záznam a jeho snazší sledování. Pětiosý dynamický IS fotoaparátu působí proti rozhýbání fotoaparátu, i když běháte, sledujete pohybující se objekty nebo fotografujete s plným zoomem.

Pokud jste vlogger, lidé se budou dívat na váš obličej, proto nezapomeňte zůstat v zaostřeném záběru. Technologie detekce obličeje a detekce očí od společnosti Canon dokáží automaticky sledovat váš obličej a udržet jej zaostřený.

5. Účelové otáčení

Muž s fotoaparátem Canon EOS M6 Mark II u oka.

Některé fotoaparáty, jako jsou Canon PowerShot G7 X Mark IIICanon EOS M6 Mark II, jsou také vybaveny vodováhou, která vám umožní snadno dosáhnout dokonale vodorovných snímků.

Horizontální pohyb fotoaparátu během fotografování nebo sledování pohybujícího se objektu umožní divákům vidět scénu vašima očima – ať hledíte přes rozsáhlý záliv, nebo sledujete panorama plné poutavých budov, budou tam moci být s vámi. Nadměrné sledování pohybujícího se objektu vás může dezorientovat, ale když to budete provádět s mírou, vaše vyprávění bude zajímavější a bude mít šmrnc.

Sledování pohybujícího se objektu používejte šetrně, nespěchejte a udržujte horizonty rovně. Pokud nemáte stativ, umístěte fotoaparát na něco stabilního, například na okraj lavičky nebo stolu, přidržte jej na místě a pomalu a účelově jej přesouvejte na druhou stranu.

6. Připojte externí mikrofon pro lepší kvalitu zvuku

Osoba držící objektiv v jedné ruce a fotoaparát Canon EOS M50 Mark II s připevněným mikrofonem.

Zlepšete kvalitu videa pomocí dedikovaného externího mikrofonu, jako je Canon DM-E100.

Většina fotoaparátů, které pořizují video, nabízí přijatelnou kvalitu zvuku, ale pokud je pro záznam videa důležitý vynikající zvuk, zvažte možnost připojení externího mikrofonu. Externí mikrofon je užitečný zejména při práci venku, protože vestavěný mikrofon fotoaparátu často zaznamenává také rušivé zvuky v pozadí, jako je vítr, zatímco externí mikrofony lze přemístit a zabránit tak snímání nežádoucích zvuků. Chcete-li použít externí mikrofon, sáhněte po fotoaparátu s konektorem pro externí mikrofon, například Canon EOS M50 Mark II nebo Canon PowerShot G7 X Mark III.

7. Použijte Wi-Fi pro sdílení

Mnoho fotoaparátů na současném trhu, včetně fotoaparátů Canon EOS M50 Mark IICanon EOS M6 Mark II, poskytuje integrované připojení Wi-Fi a Bluetooth, které vám umožní bezdrátově sdílet a zálohovat kdekoli na světě. Fotoaparáty, jako je Canon PowerShot G7 X Mark II (nyní nahrazen svým nástupcem Canon PowerShot G7 X Mark III), jsou dokonce vybaveny tlačítkem Wi-Fi, díky čemuž je ukládání a sdílení jednodušší než kdykoli předtím.

Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III je vybaven technologií Bluetooth a Wi-Fi pro trvalé propojení s vaším chytrým zařízením – přes síť Wi-Fi se navíc můžete připojit k chytrému zařízení nebo k síti s přístupem k internetu a nahrávat živý přenos na svůj youtubový1 kanál.Napsala Natalie Dentonová

  1. Služba živého přenosu na tomto zařízení podporuje živý přenos pouze ve službě YouTube. Chcete-li využívat službu živého přenosu, je nutné se nejprve zaregistrovat na webu image.canon.

    V souladu s ustanovením „Omezení spojená s živými přenosy“ služby YouTube, musí mít uživatelé, kteří chtějí využívat živé přenosy z mobilních zařízení, na svém kanálu minimálně 1 000 odběratelů. Toto omezení platí také pro službu živých přenosů ve službě YouTube dostupnou na digitálním fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III

    Aktuální informace o platných omezeních naleznete na stránce podpory Google

    Živý přenos ve službě YouTube se může změnit, zastavit nebo ukončit bez předchozího upozornění.

    Upozorňujeme, že firma Canon nepřebírá žádnou odpovědnost za služby poskytované třetími stranami, což platí i pro živé přenosy ve službě YouTube.

Související produkty

Související články