VLOGGING

Návody pro vlogování: Osm tipů pro začátek

Začít s vlogováním je zábavné, smysluplné a jednodušší než kdy dříve – zejména pokud budete postupovat podle našich odborných tipů pro tvorbu kvalitnějších, účinnějších vlogových příspěvků.
Žena drží fotoaparát na stativu na délku paže a míří jím směrem k sobě, za ní jsou vidět nejasné terasovité barevné budovy na břehu řeky.

Našli jste to pravé místo, nádhernou polohu a poutavý příběh. Možná si říkáte, že máte všechno, co k dokonalému vlogu potřebujete, ale víte, které vybavení si vybrat a jak natáčet video tak vysokého standardu, abyste potěšili i náročnější diváky?

V tomto návodu na vlogování odhalíme osm tipů, které začátečníkům i zkušeným vlogerům pomohou zlepšit jejich vlogy. Zjistěte, jak můžete natáčet kvalitní vlogy, díky kterým se k vám diváci budou rádi vracet – jak dosáhnout stabilních (nerozmazaných) a ostrých záběrů, jak je důležitá kreativní kompozice a co potřebujete k zachycení čistého a zřetelného zvuku. Ať už vlogujete s fotoaparátem Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark II, Canon EOS R10, nebo Canon EOS R6, zde je vše, na co byste při tvorbě prvních vlogů měli myslet.

1. Při výběru vybavení dbejte na rovnováze mezi fotoaparátem a velikostí snímače

Rozdělený snímek zobrazující fotoaparát Canon EOS R6 na velké, mechem porostlé skále a fotoaparát Canon EOS R7, který je rovněž usazen na skále.

Plnoformátové snímače Canon jsou 1,6× větší než snímače APS-C. To znamená, že fotoaparát se snímačem APS-C, jako je EOS R7 (vpravo), poskytuje užší obraz než plnoformátový fotoaparát, jako je EOS R6 (vlevo) vybavený stejným objektivem, s „faktorem oříznutí“ 1,6× – takže plnoformátový 24mm objektiv na fotoaparátu se snímačem APS-C zajistí zorné pole 38,4 mm.

Fotoaparát s větším snímačem vám poskytne kvalitnější snímky, ale při vlogování je důležité vyvážit velikost snímače s celkovou velikostí fotoaparátu. Například fotoaparát řady PowerShot G s vestavěným objektivem, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, je neuvěřitelně kompaktní a snadno přenosný vlogovací fotoaparát. Bezzrcadlový fotoaparát nebo digitální zrcadlovka s vyměnitelnými objektivy vám však poskytnou více možností při výběru objektivu.

V rámci fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy je třeba učinit ještě jednu volbu: plnoformátový fotoaparát versus fotoaparát se snímačem APS-C. Plnoformátové fotoaparáty (například Canon EOS RPEOS R6) jsou vybaveny velkými snímači s širokým dynamickým rozsahem a vynikajícím výkonem při slabém osvětlení a širokým zorným polem, ale tělo fotoaparátu je větší a těžší. Fotoaparáty APS-C (včetně bezzrcadlových fotoaparátů Canon EOS R10EOS R7) používají menší snímač, který sice nabízí užší zorné pole, ale tělo fotoaparátu je naopak menší a lehčí.

2. Nejlepší objektivy pro vlogování

Žena v letních šatech stojí na pobřeží a v jedné ruce drží studený nápoj, v druhé ruce fotoaparát a natáčí se.

Všestranný objektiv RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM nabízí široké zorné pole ideální pro vlogování.

Mnoho vlogerů upřednostňuje širokoúhlé objektivy, protože je lze použít v těsných prostorech, jako je ložnice nebo kuchyně, a ukázat tak maximální možnou část scény. Pro tento účel je vhodný 24mm objektiv, ale ultraširokoúhlý objektiv – takový, který má efektivní ohniskovou vzdálenost menší než 24 mm – je ještě lepší.

Takže pokud fotografujete pomocí fotoaparátu se snímačem APS-C, jako je Canon EOS M50 Mark II, můžete jej zkombinovat s ultraširokoúhlým objektivem se zoomem, jako je například objektiv Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM, a tím pádem do záběru dostat mnohem více.

Pro plnoformátové fotoaparáty se systémem EOS R, jako je EOS R6 nebo EOS RP, doporučujeme kompaktní, tichý a snadno použitelný objektiv RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, který nabízí podobně ultraširokoúhlé zorné pole. Uživatelé digitálních zrcadlovek mohou zvolit objektiv Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, který lze použít také na fotoaparátech se systémem EOS R pomocí libovolného upevňovacího adaptéru EF-EOS R.

Ať už se rozhodnete použít jakýkoli objektiv, vyklopením obrazovky fotoaparátu si zajistíte, že budete v záběru, a tvorba selfie videí a snímání z různých úhlů bude hračka. Mnoho fotoaparátů, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, lze přes Bluetooth připojit k aplikaci Canon Camera Connect na chytrém zařízení a natáčet nebo fotit na dálku.

3. Objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností nebo objektiv se zoomem?

Fotoaparát EOS R6, objektiv RF 16mm F2.8 STM a mikrofon jsou postaveny venku na dřevěném stole.

Canon RF 16mm F2.8 STM je vynikající vlogovací objektiv pro fotoaparáty se systémem EOS R. Je ultraširokoúhlý, rychlý, mimořádně kompaktní a cenově dostupný, takže je ideální pro začátečníky.

Další volba, před kterou vlogeři stojí, je pevná ohnisková vzdálenost versus zoom. Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností jsou omezeny na jedno zorné pole, nabídnou ale obvykle větší světelnost. Čím větší je clonový otvor (tj. čím nižší je clonové číslo), tím více světla proniká do objektivu, což znamená lepší kvalitu obrazu za slabého osvětlení. Nízké clony také usnadňují dosažení malé hloubky ostrosti, takže pokud chcete snímat video s dobře zaostřeným objektem na rozostřeném pozadí, objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností může být nejlepší volba.

Objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností mají často ostřejší optiku než objektivy se zoomem a jsou fyzicky menší a lehčí. Pokud obvykle vlogujete z jednoho místa a chcete zachovat nejvyšší kvalitu obrazu, pak by mohlo být použití objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností opravdu smysluplné. Pro plnoformátové fotoaparáty se systémem EOS R je skvělou volbou objektiv RF 24mm F1.8 MACRO IS STM – je malý a lehký, je dostatečně širokoúhlý pro vlogování z interiérů a jeho světelnost f/1,8 zajistí vynikající rozostření pozadí a snímání v tmavších prostředích.

Objektivy se zoomem mají tendenci být větší, protože musí obsahovat další pohyblivé části, ale jejich všestrannost se může hodit, pokud snímáte z různých vzdáleností a na různých místech. Objektiv se zoomem a velkým rozsahem ohniskových vzdáleností, jako je RF 24-105mm F4-7.1 IS USM, vám umožní snímat v širokoúhlém nastavení i teleobjektivem bez nutnosti výměny objektivu, takže s sebou nemusíte nosit další objektivy.

4. Zvolte rozlišení a rychlost snímání

Muž medituje blízko útesu a natáčí se při tom fotoaparátem Canon PowerShot G7 X Mark III. V pozadí můžete vidět oceán.

Váš obsah sice může být kreativní, pokud ale záběr neobsahuje žádné detaily, vyplatí se ho vylepšit. Hledejte fotoaparáty s možností natáčení videa v rozlišení Full HD nebo 4K – Full HD je dobrý standard, ale rozlišení 4K vám poskytne větší množství detailů, takže můžete ořezávat a stabilizovat záběry, aniž byste jim ubírali na kvalitě. Snímání v rozlišení 4K samozřejmě neznamená, že musíte obsah zveřejňovat v rozlišení 4K, ale pamatujte, že úpravy a nahrávání záznamu v rozlišení 4K bude trvat déle.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, je rychlost snímání vyhovující pro vaše objekty. Plynulá frekvence 60 snímků za sekundu (sn./s) představuje nejlepší volbu pro akční vlogy a poskytne vám možnost provádět efekty zpomaleného pohybu. 30 sn./s nebo 25 sn./s je vhodná volba pro vše ostatní. Pro ještě detailnější zpomalený záznam nabízí fotoaparáty EOS R7PowerShot G7 X Mark III vysokou rychlost snímání až 120 sn./s při snímání v rozlišení Full HD.

5. Udržte záznam stabilní a zaostřený

Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II s nasazeným mikrofonem a vyklopeným displejem je umístěn na malém stativu na bílém stole.

Fotoaparát Canon EOS M50 Mark II byl navržen s ohledem na vlogování. Díky automatickému zaostřování se sledováním obličeje a objektů a 143 bodům automatického zaostřování podává vynikající výkon, a dokonce dokáže zaznamenat vertikální videa připravená přímo k odeslání do služeb TikTok nebo Instagram.

Vlogovací fotoaparáty, jako jsou Canon PowerShot G7 X Mark III, Canon EOS M50 Mark IICanon EOS R10, jsou díky své kompaktní velikosti a nízké hmotnosti ideální pro zaznamenávání pohybu. Úchvatný vlog by měl divákům umožnit být na cestách s vámi – ať už se proháníte ulicemi města, nebo rozbalujete svůj nejnovější nákup – každý pohyb může být klíčový. Místo roztřesených a rušivých záběrů se ujistěte, že jsou vaše snímky plynulé, takže se diváci mohou soustředit na vaši úžasnou lokalitu nebo na zajímavý příběh.

Chcete-li zachovat stabilitu snímků, podepřete fotoaparát zespodu dlaní ruky a uchopte jej po straně. Potřebujete-li větší oporu, můžete využít příslušenství pro uchopení, které se připevňuje k tělu fotoaparátu a umožňuje vám jej lépe podepřít.

Technologie může hodně pomoci: Pro ostrá a stabilní videa použijte objektiv se stabilizací obrazu nebo fotoaparát vybavený některou formou stabilizace obrazu. Pětiosý dynamický IS fotoaparátu PowerShot G7 X Mark III působí proti rozhýbání fotoaparátu, i když běháte, sledujete pohybující se objekty nebo fotografujete s plným zoomem. Některé fotoaparáty se systémem EOS R jsou vybaveny vestavěnou stabilizaci obrazu (IBIS), která obraz stabilizuje bez ohledu na to, jaký objektiv je připevněn. Ale pokud použijete objektiv s optickým IS na fotoaparátu se systémem IBIS, oba systémy IS pracují společně a dokážou se vypořádat s širším rozsahem vibrací, než kolik by mohl zkorigovat pouze jeden systém.

Pokud jste vlogger, lidé se budou dívat na váš obličej, proto nezapomeňte zůstat v zaostřeném záběru. Technologie detekce obličeje a detekce očí od společnosti Canon dokáží automaticky sledovat váš obličej a udržet jej zaostřený.

6. Účelové otáčení

Žena na zahradě se natáčí s fotoaparátem Canon PowerShot G7 X Mark III na gripu s funkcí stativu Canon.

Dokonalým doplňkem pro vlogery na cestách je grip s funkcí stativu Canon HG-100TBR. Funguje jako mini stativ a rukojeť s odnímatelnými dálkovými ovladači nahrávání a nastavitelnou hlavou. Napomáhá proto stabilitě, a dokonce má prostor pro upevnění externího mikrofonu.

Horizontální pohyb fotoaparátu během fotografování nebo sledování pohybujícího se objektu umožní divákům vidět scénu vašima očima – ať hledíte přes rozsáhlý záliv, nebo sledujete panorama plné poutavých budov, budou tam moci být s vámi. Nadměrné sledování pohybujícího se objektu vás může dezorientovat, ale když to budete provádět s mírou, vaše vyprávění bude zajímavější a bude mít šmrnc.

Sledování pohybujícího se objektu používejte šetrně, nespěchejte a udržujte horizonty rovně. Některé fotoaparáty, jako je Canon PowerShot G7 X Mark III, jsou také vybaveny indikátorem úrovně, který vám toho umožní snadno dosáhnout. Funkce IBIS v nejnovějších fotoaparátech se systémem EOS R, jako je EOS R7, také usnadňuje automatické vyrovnávání polohy. Pokud nemáte stativ, umístěte fotoaparát na něco stabilního, například na okraj lavice nebo stolu, a pomalu a účelově jej pomalu přesouvejte na stranu.

7. Připojte externí mikrofon pro lepší kvalitu zvuku

Fotoaparát Canon EOS R10 s mikrofonem DM-E1D nahoře stojí na stativu na stole v parku za jasného dne.

Stereofonní mikrofon Canon DM-E1D je plně digitální, bezdrátový a napájený přímo z fotoaparátu a lze jej nastavit do tří směrů (úzce směrový, 90° nebo 120°). Jedná se o efektivní způsob, jak zvýšit kvalitu zvuku, a je kompatibilní se všemi fotoaparáty, které jsou vybaveny multifunkční paticí – včetně fotoaparátů EOS R3, EOS R7EOS R10.

Většina fotoaparátů, které pořizují videozáznamy, nabízí přijatelnou kvalitu zvuku – zejména nejnovější modely, například EOS R7EOS R10. Nicméně pokud je pro vaše vlogování důležitý vynikající zvuk, zvažte připojení externího mikrofonu. Externí mikrofon je užitečný zejména při práci venku, protože vestavěný mikrofon fotoaparátu často zaznamenává také rušivé zvuky v pozadí, jako je vítr, zatímco externí mikrofony lze přemístit a zabránit tak snímání nežádoucích zvuků. Některé fotoaparáty mají vestavěnou funkci protivětrného filtru, která snižuje hluk větru zachyceného vnitřním mikrofonem, ale také redukuje basové zvuky, takže často poskytují méně přirozený zvuk než dobře umístěný externí mikrofon.

Chcete-li použít externí mikrofon, sáhněte po fotoaparátu s konektorem pro externí mikrofon, například Canon EOS M50 Mark II, Canon PowerShot G7 X Mark III nebo EOS R7.

8. Sdílejte prostřednictvím Wi-Fi

Ruce upravují nastavení displeje LCD na fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III na stativu tak, aby na sebe osoba při filmování viděla.

Fotoaparáty s otočnými displeji jsou pro vlogování ideální. Stačí otočit displej tak, aby při filmování směřoval k vám a vy měli možnost snadno kontrolovat správnou polohu v kompozici.

Mnoho fotoaparátů na současném trhu, včetně fotoaparátů Canon EOS M50 Mark IICanon EOS R7, poskytuje integrované připojení Wi-Fi a Bluetooth, které vám umožní bezdrátově sdílet a zálohovat kdekoli na světě. S kompatibilními fotoaparáty Canon, které podporují síť Wi-Fi, nabízí služba image.canon po připojení k internetu plynulý přenos snímků a videí do cloudu, kde jsou bezpečně uloženy a lze je automaticky přeposílat do vašich zařízení a webových služeb.

Fotoaparát Canon PowerShot G7 X Mark III je vybaven technologií Bluetooth a Wi-Fi pro trvalé propojení s vaším chytrým zařízením – přes síť Wi-Fi se navíc můžete připojit k chytrému zařízení nebo k síti s přístupem k internetu a nahrávat živý přenos na svůj youtubový1 kanál.

Napsali Natalie Dentonová a Sam Kieldsen

 1. Služba živého přenosu na tomto zařízení podporuje živý přenos pouze ve službě YouTube. Chcete-li využívat službu živého přenosu, je nutné se nejprve zaregistrovat na webu image.canon.

  V souladu s ustanovením „Omezení spojená s živými přenosy“ služby YouTube, musí mít uživatelé, kteří chtějí využívat živé přenosy z mobilních zařízení, na svém kanálu minimálně 1 000 odběratelů. Toto omezení platí také pro službu živých přenosů ve službě YouTube dostupnou na digitálním fotoaparátu Canon PowerShot G7 X Mark III.

  Aktuální informace o platných omezeních naleznete na stránce podpory Google.

  Živý přenos ve službě YouTube se může změnit, zastavit nebo ukončit bez předchozího upozornění.

  Upozorňujeme, že firma Canon nepřebírá žádnou odpovědnost za služby poskytované třetími stranami, včetně živých přenosů ve službě YouTube.

Související produkty

 • Kompaktní digitální fotoaparáty

  PowerShot V10

  Díky multifunkční vlogovací kameře Canon s rozlišením 4K, která se vám vejde do kapsy, budete při pořizování záznamu nenápadní a vyniknete online.
 • Kompaktní digitální fotoaparáty

  PowerShot G7 X Mark III

  S fotoaparátem, pyšnícím se možnostmi připojení, zachytíte dokonalá videa a fotografie, které si vaši fanoušci zamilují.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R50

  S tímto bezzrcadlovým fotoaparátem EOS R můžete pořizovat úchvatný obsah – od ostrých fotografií až po filmy v rozlišení 4K a živé přenosy. Multifunkční specializované zařízení.
 • Bezzrcadlové fotoaparáty

  EOS R10

  Učiňte další kroky vpřed ve fotografování a natáčení videí pomocí bezzrcadlového fotoaparátu systému EOS R, který je vybaven snímačem formátu APS-C.
 • Širokoúhlý objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností

  RF 24mm F1.8 MACRO IS STM

  Kompaktní a lehký 24mm objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, který je ideální pro fotografování krajiny, vlogování a interiéry – a navíc i pro skvělé makrosnímky.
 • Ultraširokoúhlý objektiv se zoomem

  RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM

  Kompaktní a lehký objektiv RF se zoomem 15–30 mm je ideální pro cestování, včetně městských panoramat, krajin, architektury a vlogování na cestách.
 • Širokoúhlý objektiv

  Objektiv RF 16mm F2.8 STM

  Kompaktní a cenově dostupný ultraširokoúhlý plnoformátový objektiv s ohniskovou vzdáleností 16 mm pro fotoaparáty řady EOS R je určený pro vlogery a tvůrce kreativního obsahu.
 • Stativ

  Tripod Grip HG-100TBR

  Fotografujte déle a stabilnějí s kreativní flexibilitou díky tomuto jedinečnému gripu s funkcí stativu s odpojitelným dálkovým ovládáním.
 • Příslušenství

  Směrový stereofonní mikrofon DM-E1D

  Pokud od svých nahrávek vyžadujete ryzí a čistý digitální zvuk, neváhejte sáhnout po spolehlivém směrovém stereofonním mikrofonu DM-E1D s multifunkční paticí, který vám zajistí rychlý přístup k nastavení prostřednictvím displeje LCD kompatibilního fotoaparátu.
 • Související články

 • VLOGGING

  Vytváření obsahu s fotoaparátem EOS R50

  Posuňte své kanály sociálních médií na vyšší úroveň díky fotoaparátu Canon EOS R50.

 • VIDEO

  Tipy pro vylepšení vašich videí na sociální sítě

  Čtyři autoři diskutují o tom, čím se vyznačuje skvělý obsah a jak vyniknout online.

 • VLOGGING

  Nejlepší kamery a objektivy pro vlogging od společnosti Canon

  Společnost Canon vyrábí řadu kamer a objektivů, které jsou ideální pro tvůrce obsahu. Tato příručka vám pomůže najít ideální model přímo pro vás.

 • VLOGGING

  Vlogování na cestách

  Čtyři špičkoví influenceři zkoušejí schopnosti fotoaparátu Canon PowerShot V10.