A baby sits upright, playing with coloured beads on an abacus.

FOTOGRAFOVÁNÍ DĚTÍ

12 tipů pro fotografování dětí, který můžete využít ještě dnes

Fotografování dětí je příjemná činnost, které se po narození nového přírůstku do rodiny budou s velkým nasazením věnovat nejen novopečení rodiče, ale i další členové rodiny a přátelé. Vysvětlení je prosté: děti jsou neuvěřitelně roztomilé a jak pomalu rostou, stále více se u nich začíná projevovat jejich skutečná osobnost. Ať už to jsou malí smíškové, zvědavci, hloubavci nebo jsou nepředvídatelným živlem, fotografování je jedním z nejlepších způsobů, jak tyto jedinečné a rychle se měnící okamžiky jejich vývoje sledovat a zachovat.

Rychlý snímek může vyfotografovat kdokoli, tyto techniky vám ale pomohou pořídit úžasné snímky, které věrně zachytí tyto vzácné okamžiky a které můžete sdílet s rodinou a se svými blízkými.

1. Vyberte ten správný okamžik

S výjimkou novorozenců mají děti svou neměnnou denní rutinu. Téměř každé dítě dělá určité věci v určitou denní dobu. Díky tomu budete přesně vědět, v jakých okamžicích se vaše dítě cítí nejlépe a podle toho si naplánujete fotografování. Vaše dítě je například nejvíc v klidu těsně po jídle. Nebo po ranním spánku.

2. Fotografujte na úrovni očí

Klasické snímky novorozenců obsahují detailní záběry roztomilých nožiček a ručiček či drobečka spícího na rameni mámy nebo táty. U batolat a starších dětí jsou to zase snímky jejich pohybu, her či každodenních okamžiků, které vytvářejí nadčasové vzpomínky. Zlatým pravidlem těchto typů snímků je fotografování na úrovní očí, který zajistí pocit intimity.

Je vždy dobré si snímky, které chcete pořídit, předem naplánovat. Nikdy nevíte, jak dlouho bude mít dítě dobrou náladu, takže buďte připraveni vynechat snímky s nižší prioritou, pokud máte málo času.

3. Před fotografováním si přichystejte fotoaparát

Když fotografujete děti, je čas důležitý. Ve volných chvílích si jistě najdete 10 minut, které budete věnovat fotografování. Zkontrolujte, že je vaše zařízení připraveno na dobu, když je vaše dítě v dobré náladě, a využijte ji na maximum. Je jasné, že vzhledem k měnícímu se osvětlení a pohybu dítěte bude nutné nastavení v průběhu fotografování upravit. Můžete si však dopředu nastavit základní věci, jako je objektiv, režim expozice, vyvážení bílé, režim snímání a další prvky, a získat tak více času na samotné fotografování.

4. Pracujte s přírodním světlem

Přirozené světlo představuje líbivější a intimnější způsob, jak rozjasnit fotky vašeho dítěte. Jednoduchou technikou je použití reflektoru, který odráží světlo v okolí okna. Nepotřebujete profesionální fotografický reflektor, stačí použít list bílého papíru nebo větší kus bílého papíru či lepenky. Postavte dítě vedle okna a požádejte kamaráda nebo člena rodiny, aby natočil reflektor tak, aby světlo dopadající z okna osvětlovalo stíny na té straně tváře vašeho dítěte, které je natočena směrem od okna.

5. Připravte si objektivy

Výběr objektivů závisí na typu fotografie, kterou chcete pořídit. Pro běžné snímky použijte objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, například Canon EF 50mm f/1.8 STM, který snadno zvládá fotografování v místnostech se slabým osvětlením (například v ložnicích), nebo portrétní objektiv, například Canon EF 85mm f/1.8 USM, který umožňuje rychlé automatické zaostřování a díky kterému snadno zachytíte pohyb (například lezení nebo krmení dítěte).

Pokud chcete zachytit detailní záběry drobných ručiček, nožiček nebo řas svého dítěte, pak je skvělou volbou makro objektiv pro zrcadlovky, například Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM, nebo Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM pro bezzrcadlové fotoaparáty.

Obecně platí, že čočky s pevnou ohniskovou vzdáleností, například 50 mm nebo 85 mm, se skvěle hodí do tmavých prostředí, protože umožňují propustit velké množství světla. V situacích, kdy je vaše dítě aktivní, se vám ale nejspíše bude více hodit objektiv se zoomem. Zoom, jako je Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM, umožňuje udržet kompozici, i když je vaše dítě v pohybu, a dává vám větší šanci pořídit záběr rychleji.

6. Ššš! Fotografujte potichu

Související články
11 tips for family photography

RODINNÉ FOTOGRAFIE

11 tipů pro rodinné fotografie

Objevte tipy a triky pro pořizování ohromujících rodinných portrétů s ambasadorkou společnosti Canon Helen Bartlettovou.

Portrait lenses tips tricks

PORTRÉTNÍ FOTOGRAFIE

Perfektní objektiv pro portréty

Co je třeba vzít v úvahu při výběru objektivu pro fotografování portrétů.

Print your family's life story

KREATIVNÍ TISK

Vytiskněte příběh své rodiny

Tiskněte a tvořte se snímky cenných rodinných okamžiků.

Hlasitá pípnutí a stisknutí tlačítka spouště mohou odvádět pozornost dětí, nebo je dokonce vyděsit. Proto se vám bude hodit režim tichého fotografování. Pokud máte fotoaparát Canon EOS M50, můžete si tichý režim vybrat z režimů scén. U fotoaparátu Canon PowerShot je závěrka již tišší než u mnoha dalších modelů fotoaparátů. Další možností je zamaskování šumu závěrky pomocí uklidňující nebo hravé hudby podle nálady, které chcete docílit.

7. Fotografujte v režimu priority závěrky

V režimu Tv (priority závěrky) můžete nastavit libovolnou rychlost závěrky a fotoaparát na základě toho vypočítá nejlepší možnou clonu. Díky tomuto režimu můžete pracovat rychle a tvořivě, aniž byste se museli mezi záběry provádět hromadu úprav. Rychlost závěrky musí být například dostatečně rychlá, aby nedošlo k rozmazání pohybu, takže při fotografování aktivního dítěte je hodnota 1/250 sekundy dobrou výchozí hodnotou. Na základě této výchozí hodnoty pak provádějte další úpravy v závislosti na dané aktivitě.

Obvykle je vaším záměrem zaostřit na celý obličej dítěte, takže je důležité zkontrolovat, že hloubka ostrosti není příliš mělká. Pokud použijete automatické nastavení ISO, pomůžete vám to dosáhnout požadované rychlosti závěrky a nastavení clony, ale nezapomeňte, že čím nižší je ISO, tím vyšší je kvalita obrazu.

8. Použijte režim kontinuálního snímání

Při fotografování obvykle pořizujete snímky po jednom. Ale při pořizování portrétů dětí byste se měli pokusit fotoaparát přepnout do režimu kontinuálního snímání. Kontinuální snímání (známe také pod názvem sekvenční režim) využijete hlavně v případě, když se vaše dítě pohybuje. Pomůže vám sledovat všechny náhlé pohyby dítěte a zachytit ten nejdokonalejší okamžik, protože žádné dítě nebude pravděpodobně dlouho udržovat pózu, kterou si přejete.

9. Experimentujte se zaostřovacími body

U portrétů obvykle zaostřujete na oči fotografované osoby. Při fotografování portrétů dětí můžete toto pravidlo občas porušit a stále pořídit úžasné snímky.

Protože jsou děti tak malé, mohou části jejich těla, jako jsou ruce a nohy, fungovat jako zajímavé objekty. Pokud je váš fotoaparát vybavený dotykovým displejem, jednoduše se dotkněte části obrazovky, kde jsou vidět třeba prsty dítěte. Použitím nízké clony, dojde k rozmazání všeho ostatního na fotografii a pouze detail, který chcete zdůraznit, zůstane zaostřený.

10. Odrazte blesk

V situacích, kdy chcete ovládat světlo pomocí zábleskových zařízení, je důležité, abyste blesk nesměrovali do očí dítěte, protože světlo z blesku může být pro malé i velké děti velmi nepříjemné. Místo toho použijte externí zábleskové zařízení a odrazte světlo ze stropu nebo z opačné stěny. S bleskem Canon Speedlite 470EX-AI* toho dosáhnete snadno díky jeho motorizované otočné a výklopné hlavě, která automaticky vyhledá správný úhel pro lichotivé osvětlení. Nejen že výsledné fotografie budou mnohem přirozenější, ale motorizovaná hlava může být sama o sobě zdrojem zájmu a přitáhnout pozornost vašeho dítěte.

11. Použijte stativ

Vzhledem k tomu, že děti často provádějí neočekávané pohyby, nemusí se použití stativu jevit jako ideální volba. Máte však díky němu volné ruce a můžete tak děti vybízet k pózování a odvádět jejich pozornost, abyste získali požadované výrazy.

Díky stativu se můžete součástí fotografie stát i vy a vytvořit nadčasové a klasické záběry, na kterých například svýma rukama objímáte ruce nebo nohy svého dítěte. Pokud máte fotoaparát umístěný na stativu můžete z režimu snímání přepnout na samospoušť. Obvykle máte na výběr mezi 2 a 10 sekundami. Vyberte si 10 sekund. Buď nejprve vyfotografujte zkušební snímek, nebo požádejte svého partnera či kamaráda, aby se postavil na místo, na které se potom postavíte vy, abyste mohli správně zaostřit a nastavit expozici. Až budete spokojeni, stiskněte tlačítko spouště a zaujměte pozici.

12. Používejte aplikace

Existuje mnoho užitečných aplikací, se kterými bude fotografování, učení a sdílení jednodušší a mnohem zábavnější.

Pokud máte fotoaparát s podporou Wi-Fi, můžete pomocí bezplatné aplikace Canon Camera Connect ovládat fotoaparát vzdáleně ze zařízení se systém Android nebo iOS a eliminovat možnost rozhýbání fotoaparátu. Pokud máte fotoaparát umístěný na stativu, můžete se věnovat přímo dítěti, sledovat živý náhled z fotoaparátu na telefonu a v rozhodujících okamžicích spustit závěrku. Aplikaci můžete také použít k rychlému importu fotografií přímo do telefonu, abyste je mohli snadno sdílet.

Aplikace Canon Photo Companion nabízí individuální tipy a cvičení, které jsou vhodné pro váš konkrétní model fotoaparátu. Jediné, co musíte udělat, je vybrat svůj fotoaparát EOS. Navíc máte k dispozici celou řadu videokurzů, inspirativních článků a tipů týkajících se různých témat, jako je fotografování dětí, které vám umožní neustále zdokonalovat fotografie a učit se, ať jste kdekoli.

Autor: Jeff Meyer

*Poznámka: Plně automatické odražení blesku je k dispozici pouze u fotoaparátů EOS, představených ve druhé polovině roku 2014 nebo později, s výjimkou modelů EOS 1300D, EOS 2000D, EOS 4000D, EOS M10, EOS M3, EOS M5, EOS M6 a EOS M100.

Související výrobky

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky