Stef Michalak crouching on a path with a Canon EOS M50 to film his son's first ride on a balance bike.

TECHNIKY VIDEA

Chvíle k nezaplacení: Filmování rodiny

Stef a Hannah Michalakovi si říkají „rodina z Bathu, která natáčí videa“. Pár zaznamenává intimní okamžiky svého rodičovství v sérii kinematografických videí, která rozhodně udělala dojem – od té doby, co v roce 2012 začali nahrávat své týdenní vlogy na YouTube, přilákali Michalakovi 276 000 odběratelů a získali více než 43 milionů zhlédnutí.

Videa autenticky a spontánně vykreslují jejich životy, jsou však výsledkem pečlivého plánování, snímání a úprav, což je proces, který Stef během let praxe a pomocí metody pokus–omyl dovedl k dokonalosti.

Pro Stefa a Hannah tvrdá práce ale stála za to. Nejen proto, že se z nich stali úspěšní YouTubeři, ale také proto, že mají knihovnu krásných videí, na která se budou moci v příštích letech znova podívat. Stef říká: „Opravdu stojí za to vynaložit do toho trochu úsilí, protože hodnota takového videa bude pro vaši rodinu nevyčíslitelná. Nikdy si po 20 letech nepomyslíte, že je škoda, že jsme kdysi ten den pořídili všechny tyhle záběry a vytvořili to krásné video. A důvodem, proč jsou místo fotografií naším prostředkem pro zachycení vzpomínek videa, je to, že vás nic nemůže vrátit zpět do okamžiku tak, jak to dokáže video.“

Michalakovi začínali s jednoduchým kompaktním fotoaparátem, a přestože od té doby přidali do své výbavy i profesionální fotoaparáty, jejich hlavním fotoaparátem pro vlogování a zachycení životních okamžiků je fotoaparát Canon EOS M50 – skvělý a všestranný bezzrcadlový fotoaparát, který v kompaktním těle nabízí možnosti fotografování v rozlišení 24,1 megapixelu a videotechnologii 4K Ultra High Definition.

„Potřebujete fotoaparát, jako je Canon EOS M50, který bude vaším pomocníkem. Jeho použití je velmi snadné: Stačí jej zapnout, nastavit na režim Film, případně několik sekund věnovat úpravám v nabídkách, a je to, můžete začít,“ prozrazuje Stef.

Podívejte se, jak se Stefovi vydařilo natáčení filmu o jeho nejmladším synovi, kterak se učil jezdit na kole. Nabízí několik tipů, které se vám během vašich prvních pokusů budou hodit.

1. Najděte zajímavý úhel

Stef Michalak holding a Canon EOS M50 camera at floor level to film his son's first ride on a balance bike.
Experimentování s různými úhly představuje skvělý způsob, jak dodat tvorbě filmů rozmanitost. Stef navrhuje pohybovat fotoaparátem, aby se zlepšila kompozice a výsledný videozáznam tak byl ještě více vzrušující.

Pokud je vám fotografování bližší než natáčení videa, nebojte se změny. Při natáčení videa můžete využít všechny své fotografické dovednosti týkající se kompozice. „Myslím si, že je důležité přistupovat k videu, jako by šlo o fotografii,“ říká Stef. „V podstatě vidíte jen malé okénko, které sleduje obrovský výhled, a jde hlavně o to, kam toto okénko umístíte, abyste dokonale zachytili celou scénu. Někdy je třeba udělat krok doleva či doprava nebo posunout fotoaparát nahoru nebo dolů, abyste zlepšili kompozici a navedli divákovu pozornost k objektu.“

„Lidé obvykle drží fotoaparát v úrovni očí,“ dodává, „ale je důležité vyzkoušet různé úhly.“ „Například když natáčíte děti, je důležité dostat fotoaparát na jejich úroveň. Většinou dřepím, sedím nebo ležím. Na fotoaparátu Canon EOS M50 je praktické to, že je vybaven otočnou dotykovou obrazovkou, takže můžete držet fotoaparát nízko, jednoduše naklonit obrazovku a sledovat, co nahráváte. Také vám doporučuji aktivovat zobrazení vodicích čar, které vám pomůže vytvořit kompozici pro váš záznam.“

Aplikace Canon Camera Connect, která propojuje fotoaparát se zařízením se systémem iOS nebo Android, je také užitečná pro pořizování záznamů z neobvyklých úhlů, protože umožňuje upravit zaostření při natáčení, aniž byste museli manipulovat s fotoaparátem.

Související články
Vlogger Matt Adlard sat at a kitchen table filming a video on the EOS M50 Mark II.

VLOGGING

Nejlepší fotoaparáty Canon pro vlogování

Tyto skvělé fotoaparáty Canon pro vlogování s mnoha možnostmi ovládání a ohromující kvalitou videa vdechnou život do vašich vlogů.

Print family life story

KREATIVNÍ TISK

Vytiskněte příběh své rodiny

Tiskněte a tvořte s fotografiemi cenných rodinných okamžiků.

Geoff shooting the video from top with EOS 80D.

TECHNIKY VIDEA

Zjistěte, jak natočit svůj první krátký film

Chcete se podělit o zajímavý příběh? Zkuste jej zachytit v krátkém filmu. Tyhle tipy vám poradí, jak na to.

2. Stabilní obraz

Stef Michalak helping his son hold onto the handles of his balance bike. Stef's EOS M50 is resting on the arm of a bench.
Nikdo nestojí o rozmazané záznamy a existuje řada způsobů, jak rozhýbání fotoaparátu potlačit: například položení soupravy na něco stabilního, investice do stativu nebo použití objektivu vybaveného stabilizátorem obrazu.

Abyste se vyhnuli roztřeseným záběrům a videa vypadala profesionálně, je důležité podporovat fotoaparát a objektiv stejným způsobem, jako při pořizování fotografií. „Ujistěte se, že držíte fotoaparát oběma rukama a zapřete lokty,“ říká Stef. „Rozhodně investujte do stativu. Pokud používáte lehký fotoaparát, jako je Canon EOS M50, stativ nemusí být nijak velký a těžký.

„Najděte cokoli, co byste mohli využít k zajištění podpory, například fotoaparát postavte proti dveřím, které pomalu otevřete: zajistíte tak plynulý pohyb. Dříve jsem dokonce fotoaparát umísťoval na pomalu se otáčející kuchyňskou minutku a později jsem záběry urychlil.“

Objektiv se stabilizátorem obrazu (IS) od společnosti Canon, jako je třeba Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, značně usnadňuje pořizování záběrů bez otřesů. Korekci rozhýbání fotoaparátu však lze provést digitálně i při použití objektivu, který není funkcí stabilizace obrazu vybaven.

3. Zaostřete na tváře

A portrait of Stef Michalak's youngest son Rufus.
Fotoaparát Canon EOS M50 je vybaven funkcí automatického zaostřování s detekcí obličeje a sledováním, což znamená, že udržovat pohybující se objekty ostré je snazší než kdy dříve – ideální pro filmování rodinné zábavy.

Stef doporučuje používat funkci automatického zaostřování s detekcí tváře a sledováním, kterou je fotoaparát Canon EOS M50 vybaven, aby byly pohybující se objekty neustále ostré. „Všechny mé fotoaparáty Canon jsou takto nastaveny v podstatě pořád. Odvádějí úžasnou práci při sledování akce, zejména u aktivních dětí. Je to velmi spolehlivá funkce a znamená méně starostí při natáčení.“

Mnoho fotoaparátů Canon je vybaveno technologií Dual Pixel CMOS AF, kdy se pixely na snímači fotoaparátu zdvojnásobí jako diskrétní AF body pro ještě rychlejší a přesnější sledování. Tato funkce se aktivuje u fotoaparátu Canon EOS M50 při natáčení v rozlišení Full HD, což je dobré rozlišení, které se používá, když chcete dělat rychlé úpravy nebo když vám nezbývá tolik místa pro ukládání souborů. Systém Dual Pixel CMOS AF nabízí až 143 AF bodů (v závislosti na použitém objektivu) se sledováním obličeje a objektů. Ruční nastavení zaostření v celém záběru znamená, že při natáčení akčních záznamů můžete tažením prstu po dotykové obrazovce AF bod posunout nebo vytvořit profesionální efekt plynulé změny zaostřovací vzdálenosti.

4. Akci natáčejte s vyšší snímkovou frekvencí

Stef Michalak's eldest son, Grayson, riding a scooter over a bridge in a park.
Stef obvykle snímá s nejvyšší možnou snímkovou frekvencí, aby mohl zachytit více detailů a vytvářet videa se zpomaleným pohybem.

Před zahájením natáčení je třeba vybrat snímkovou frekvenci pro velikost filmového záznamu. Jedná se o počet snímků zaznamenaných za sekundu. Snímání s vyšší snímkovou frekvencí umožňuje zachytit více detailů během akčních sekvencí a také vytvářet videozáznamy zpomaleného pohybu při přehrávání klipu normální rychlostí.

„Devadesát procent času snímám při nejvyšší možné snímkové frekvenci, protože poskytuje flexibilitu pro pozdější zpomalení záznamu,“ říká Stef. „Takže pokud mám možnost natáčet s frekvencí 50 snímků za sekundu (sn./s), rozhodně ji zvolím raději než 25 sn./s. Nikdy bych však video s vyšší snímkovou frekvencí nesdílel online, protože obvykle vypadá hyperrealisticky. Místo toho bych video před nahráním převedl na 25 sn./s, protože tím získá spíše filmový dojem. Rychlostí 25 sn./s bych snímal jen výjimečně, například u videa s mluvící osobou a záběrem hlavy, které určitě nebudu muset zpomalovat.“

Při záznamu s nižším rozlišením videa získáte větší nabídku snímkových frekvencí, takže pokud chcete vytvářet plynulé záběry zpomaleného pohybu, může být vhodné místo rozlišení 4K zaznamenávat klipy v rozlišení Full HD.

5. Zaznamenejte čistší zvuk

The Canon EOS M50 with the Canon DM-E100 mic attached, positioned on the arm of a bench behind Stef Michalak and his son.
Kvalita zvuku je při snímání videa zásadní. Stef doporučuje zachovat jednoduchý postup a nastavit úroveň záznamu na možnost Automaticky a případně použít malý stereofonní mikrofon.

Kvalita zvuku je stejně důležitá jako obraz, ale Stef doporučuje, aby vše bylo co nejjednodušší. „Doporučuji ponechat úroveň záznamu nastavenou na možnost Automaticky, abyste se mohli soustředit na zachycení okamžiku.“

Objektiv Canon STM, jako je Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, používá téměř neslyšnou technologii krokového motoru automatického zaostřování, což z něj činí skvělou volbu při záznamu zvuku do fotoaparátu. Kvalitu zvuku můžete dále zlepšit pomocí mikrofonu, který se upevňuje do patice pro příslušenství fotoaparátu. „Dokonce i s malým stereofonním mikrofonem, jako je Canon DM-E100, poznáte ten rozdíl,“ říká Stef.

Pokud snímáte s dlouhým objektivem, Stef navrhuje, abyste k nahrávání zvuku použili telefon. „Pokud se chcete natáčet z dálky, nastavte telefon do režimu nahrávání zvuku a umístěte jej poblíž. Třikrát zatleskejte, čímž fotoaparátu usnadníte synchronizaci zvuku a obrazu v softwaru.“

6. Buďte objektivní vypravěč příběhů

Stef Michalak filming his young son as he makes a peace sign at the camera.
Nemůžete zachytit každý okamžik, proto si nastavte časový limit. Při úpravách si vyberte své oblíbené kousky a zbytek vystřihněte, abyste na svůj film mohli být pyšní.

Při natáčení rodinných událostí snadno dojde k přesahu, ale Stef vám doporučuje zůstat objektivní a stanovit si cíl. „Máte k dispozici tolik krásných záběrů, ale ty musí přispět k příběhu a nebýt jen dalším pěkným záběrem. Je to taková posedlost, že ze začátku chcete nahrávat úplně všechno, ale to může vést k vyhoření. S fotoaparátem prostě musíte najít správný rytmus a nemusíte zaznamenávat každou drobnost, na kterou během dne narazíte.

„Pokud přejdete k úpravám a zjistíte, že jste nahráli hodiny záznamu, nastavte si pro konečný film časový limit pouze několik minut, jinak vytvoříte 45minutový sestřih. Stříhejte klipy tak dlouho, dokud vám nezůstanou jen ty nejlepší kousky.“

Autor: Marcus Hawkins

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky