A group of people, seen from behind, watch fireworks. One person in the foreground is in focus, and warmly dressed in overcoat and beanie hat.

FOTOGRAFOVÁNÍ OHŇOSTROJŮ

Jak neotřele a tvořivě fotografovat ohňostroje

Pestrobarevné ohňostroje na pozadí nočního nebe jsou podívanou, která mnohým z nás dokáže učarovat. Tak proč nezachytit tento zázrak na fotografii? Je důležité zamyslet se nejen nad tím, jak docílit nejlepšího nastavení na fotografování ohňostroje, ale také nad dalšími prvky, které z této události a fotografování vytvoří nevšední zážitek.

Ohňostroje se nejčastěji objevují u příležitosti Nového roku, výjimečných narozenin, svateb a festivalů, na nichž jste často ve společnosti svých přátel či milovaných osob, takže když je začleníte do snímku, spíše se vám podaří událost zachytit zábavným a tvůrčím způsobem.

V tipech níže se zaměřujeme nejen na tuto problematiku. Najdete v nich odpovědi na 10 často kladených otázek, včetně těch, jak vybrat nejlepší rychlost závěrky na fotografování ohňostrojů a jak využít nových nápadů a získat skutečně jedinečné a tvořivé fotografie. Ať už používáte fotoaparát PowerShot, bezzrcadlový fotoaparát nebo digitální zrcadlovku, poradíme vám, jak při fotografování ohňostroje postupovat.

1. Jaké místo je k fotografování ohňostroje nejvhodnější?

Opravdu stojí za to zamyslet se nad tím, jaké místo vám pomůže docílit těch nejpůsobivějších snímků, takže plánujte dopředu a najděte si místo, kde vám nebude nic překážet. Místo si projděte ještě za denního světla a zjistěte si, ze kterého směru bude foukat vítr.

Tohle je zvláště důležité, pokud bude v blízkosti zapálené ohniště, protože tak předejdete tomu, aby se vám do snímku dostal kouř nebo kousky popela. Plánujete-li použít stativ, najděte si takovou pozici, u které není pravděpodobné, že vám při focení budou překážet lidé.

2. Jak vyfotografovat atmosféru ohňostroje na oslavě?

In a long-exposure image, a sillhouetted figure has drawn a bright pink five-pointed star with a sparkler.

Dobrým způsobem, jak zachytit atmosféru oslavy, je fotografovat rodinné příslušníky hrající si s prskavkami a využít jejich představivosti při tvorbě zajímavých a uměleckých světelných efektů. V aplikaci Canon Photo Companion najdete kompletní kurz, který vás provede nejlepšími technikami a nastavením pro malování světlem.

Další způsob, jak vytvořit zajímavý snímek, je zachytit odraz ohňostroje v okně, kdy se z něj přátelé nebo rodina dívají. Udělejte několik zkušebních snímků, abyste se přesvědčili, že lidé na snímku jsou dobře exponováni, a toto nastavení pak použijte na samotnou událost. Používáte-li fotoaparát PowerShot, jako je Canon PowerShot G7 X Mark II, nebo jakýkoli fotoaparát EOS s vyměnitelným objektivem, nezapomeňte pořizovat snímky ve formátu RAW, protože tak získáte maximální flexibilitu při úpravě expozice různých částí snímku během dalšího zpracování v aplikaci Canon Digital Photo Professional.

3. Jak zařídit, aby byly snímky ohňostroje ostré?

Není snadné odhadnout okamžik, kdy vybouchnou ty největší a nejbarevnější rachejtle, takže je dobré si fotoaparát nastavit na kontinuální režim focení, který je známý také jako sekvenční režim. Zvýšíte si tím šanci, že zachytíte jeden či dva snímky se zvláště dramatickými výbuchy.

Máte-li fotoaparát na stativu, můžete využít aplikaci Canon Camera Connect a ovládat ho bezdrátově telefonem nebo tabletem. Také můžete použít kabelové nebo bezdrátové dálkové ovládání, případně i funkci samospouště. Všechny tyto prvky vám umožní spustit expozici, aniž abyste se museli fotoaparátu dotknout, čímž zamezíte rozhýbání fotoaparátu a vaše snímky zůstanou ostré.

4. Jak vyfotografuji ohňostroj bez stativu?

Fotíte-li z ruky, použijte stabilizátor obrazu, aby byly snímky ostré (je-li váš fotoaparát či objektiv stabilizátorem vybaven). Odstraníte tak jakýkoli jemný třes, který při držení fotoaparátu vzniká. Upozorňujeme však, že budete-li fotit v režimu Aperture (clona), může to snížit rychlost závěrky.

Je-li na objektivu fotoaparátu vypínač, můžete jím aktivovat nebo deaktivovat stabilizátor obrazu – totéž také můžete provést prostřednictvím nastavení nabídky fotoaparátu.

5. Jaký objektiv je na ohňostroje nejvhodnější?

Související články
A man and woman with a small child sitting halfway up a small stepladder, in front of fir trees with a few decorations hanging from some branches.

RODINNÉ FOTOGRAFIE

Nejlepších 10 tipů na vánoční fotografie od Leny Petrové

Zachyťte ducha Vánoc pomocí 10 tipů rodinné fotografky, které vám poradí, jak pořídit zábavné a přirozené portréty.

A table filled with Christmas-themed paper crafted decorations and gifts.

UMĚNÍ Z TISKÁRNY

Toto roční období vybízí ke kreativitě – šest věcí, které si můžete tyto Vánoce vyrobit pomocí své tiskárny.

Buďte kreativní a vytvořte své vlastní vánoční dárky, dekorace a hry pro nadcházející sváteční období. Všechny šablony je možné bezplatně stáhnout a vytisknout.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

CESTOVNÍ

11 tipů pro fotografování města

Několik snadných tipů a triků, jak ze svého fotoaparátu dostat při snímání města maximum a zachytit ducha a atmosféru betonové džungle.

I když může snímek, na němž je pouze barevný ohňostroj, vypadat působivě, začleníte-li do něj také nějaké budovy či jiné struktury, může se stát zajímavějším a poskytnout i kontext. Díky objektivům se zoomem budete moci snadněji měnit kompozici, což je velmi užitečné především při použití stativu. Širokoúhlý objektiv se zoomem, jako je Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM nebo Canon EF 17-40mm f/4L USM, vám pomůže do snímku začlenit všechno. Skvělé snímky však získáte také při použití objektivu na kompaktním fotoaparátu se superzoomem či se sadou objektivů dodaných s vaším fotoaparátem.

6. Jakým způsobem mám při fotografování ohňostroje zaostřovat?

Nastavíte-li fotoaparát, aby zaostřil na předem určenou vzdálenost, nemusíte si při vlastním snímání dělat starosti se zaostřením a můžete se jednoduše soustředit na kompozici a bod expozice.

Pro začátek přepněte fotoaparát na ruční zaostřování, nebo posuňte regulátor zaostřování na objektiv do polohy MF a upravte zaostření objektivu na nekonečno. Je-li váš objektiv vybaven okénkem zobrazujícím různé vzdálenosti zaostření, jde o krajní hodnotu se symbolem ∞. Toto je pravděpodobně vzdálenost, na niž budete chtít zaostřit, pokud je vaším cílem zachytit ohňostroj na nebi.

Chcete-li začlenit i prvky v popředí snímku, zaměřte se na bod mezi popředím a pozadím, asi jednu třetinu vzdálenosti směrem do scény, abyste vše zaostřili. Tato technika se nazývá hyperfokální zaostřování a další informace o tom, jak najít ideální hyperfokální vzdálenost, najdete v aplikaciCanon Photo Companion.

7. Jaké nastavení mám použít při fotografování ohňostroje?

Fotografujete-li z ruky, začněte s nejnižší rychlostí závěrky, kterou můžete použít a nemít strach z vlivu rozhýbání fotoaparátu. Širokoúhlé objektivy je snazší delší dobu držet a objektivy se stabilizátorem obrazu (ty se zkratkou IS v celém názvu objektivu) výrazně pomáhají zachovat ostrost snímků. Používáte-li fotoaparát na stativu, můžete na začátek použít mnohem nižší rychlost, například jednu či dvě sekundy.

Nastavením ISO po nastavení rychlosti závěrky a clony docílíte dobré expozice. Nižší hodnota ISO, jako je ISO 100 nebo ISO 125, vám poskytne ostřejší snímky s lepšími barvami a nižším šumem, a fotoaparáty s většími senzory – jako jsou plnoformátové zrcadlovky nebo bezzrcadlové fotoaparáty – vám zajistí lepší výsledky.

Nastavte clonu na hodnotu, která není příliš nízká, přibližně f/8, čímž získáte maximální ostrost bez snížení hloubky ostrosti u scén s objekty v popředí, které chcete zachytit. Jsou-li rychlosti vaší závěrky příliš pomalé, otevřete clonu na hodnotu f/4 nebo f/5.6.

8. Jakým způsobem zachytím tvary ohňostroje?

Režim dlouhé expozice fotoaparátu vám umožní ponechat závěrku otevřenou, jak dlouho potřebujete, což znamená, že můžete zachytit rachejtle pohybující se a vybuchující na nebi i se světelnými stopami úchvatných tvarů, jež po sobě zanechávají. Chcete-li použít režim dlouhé expozice, vyberte ruční režim nebo prioritu závěrky a voličem otočte až na konec voleb, za hodnotu 30″. Stiskněte jednou tlačítko spouště, abyste závěrku otevřeli, dalším stisknutím ji pak můžete zase zavřít.

Je dobré při zahájení a zastavení expozice použít kabelové nebo bezdrátové tlačítko spouště, jako je Canon BR E1 nebo aplikace Canon Camera Connect.

9. Jak získám správnou expozici ohňostroje?

Tmavé nebe na pozadí jasných, vybuchujících rachejtlí je docela netypický scénář ve srovnání s obvyklými fotografickými objekty a váš fotoaparát může nastavit expozici, která je pro noční snímek ohňostroje příliš jasná. Fotografujete-li v ručním režimu, nebo poloautomatickém režimu jako Aperture Priority (priorita clony) či Shutter Priority (priorita závěrky), můžete tomu předejít, pokud použijete kompenzaci expozice.

Najděte na obrazovce tlačítko nebo ikonu -/+ a nastavte je na hodnotu zhruba mezi -1 a -2. Používáte-li ruční režim, můžete také sledovat stupnici indikátoru expozice na obrazovce LCD nebo v dolní části hledáček fotoaparátu, a přitom vybrat kombinaci nastavení, která posune indikátor na levou stranu stupnice.

10. Jak vyfotografuji spolu s ohňostrojem i siluety?

Chcete-li získat neobvyklé fotografie ohňostroje, zachycujte siluety lidí proti ohňostrojovému dění. O tento snímek je dobré se pokusit začátkem večera, kdy je ještě na nebi nějaké světlo, protože se budou siluety jasněji rýsovat. Pokud však zachycujete zvláště akční podívanou, která jen hraje světlem a barvami, pak vám může poskytnout pro siluety dostatečně silné pozadí.

U tohoto typu snímku se budete muset pečlivě zamyslet nad svou pozicí. Vzdálenější bod a širokoúhlý objektiv vám pomohou dostat na snímek mnoho lidí proti nebi, zatímco pokud se k objektům přiblížíte více a namíříte fotoaparát směrem vzhůru, budou lidé na snímku dominantnější.

Zkontrolujte, že nastavení expozice vykresluje lidi jako siluety. Provádíte-li expozici ohňostroje, dochází k tomu běžně při doporučeném nastavení fotoaparátu, ačkoli může být nutné pro maximální efekt použít negativní kompenzaci expozice (viz tip 9 výše). Zkuste však nepoužívat příliš nízkou rychlost závěrky, protože se vaše objekty mohou během této doby pohybovat a efekt zkazit.

Napsal Matt Golowczynski

Související produkty

Související články

Služba Get Inspired je vaším klíčovým zdrojem užitečných tipů pro fotografování, nákupním průvodcem a odborným zpravodajem – vše, co potřebujete k objevení toho nejlepšího fotoaparátu nebo tiskárny a k uskutečnění vašeho příštího tvůrčího nápadu.

Zpět na všechny Tipy a Techniky